500 کامیون حامل میوه و مصالح ساختمانی روزانه روانه عراق می شود

مراد علی تاتار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: با افزایش تقاضای حکومت مرکزی عراق مبنی بر پذیرش بیشتر میوه و تره بار از جمهوری اسلامی ایران، روند صادرات کالا از مرز رسمی خسروی افزایش یافت.
وی افزود: صادرات میوه و تره بار از مرز رسمی خسروی در چند روز گذشته روزانه به ۴۰۰ دستگاه کامیون افزایش یافته، علاوه بر این روزانه ۱۰۰ کامیون مصالح ساختمانی نیز از این مرز به حوزه حکومت مرکزی عراق صادر می شود.
وی بیان کرد: هم اکنون روزانه میانگین صادرات محصولات کشاورزی از مرز رسمی پرویزخان با توجه به آغاز فصل برداشت میوه و تره بار در عراق کاهش یافته که این آمار در روزهای عادی به طور میانگین ۸۰۰ کامیون است.
وی اظهار کرد: مرز رسمی خسروی بعد از مرز رسمی پرویزخان در استان کرمانشاه، دارای موقعیت خاصی برای صادرات مواد نفتی و غیرنفتی و همچنین ارزآوری است و همین عامل موجب استقبال تجار و پیله وران از این مرز رسمی برای انجام مبادلات تجاری شده است.
سرپرست فرمانداری قصرشیرین اضافه کرد: ظرفیت بسیار بالایی در مرز خسروی برای افزایش صادرات وجود دارد که با مدیریت صحیح، حجم کالاهای صادراتی از این مرز رسمی مدیریت شده است.
تاتار بیان کرد: در سه ماه نخست امسال، ۸۲۶ هزار تن کالا به ارزش ۳۴۶ میلیون دلار از مرزهای پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق صادر شد.
وی ادامه داد: از مجموع کالاهای صادر شده ، ۱۳۴ هزار تن به ارزش هفت میلیون دلار از مرز رسمی خسروی و ۶۹۲ هزار تن کالا نیز به ارزش ۳۳۹ میلیون دلار از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین به اقلیم کردستان عراق صادر شد.
وی عمده کالاهای صادر شده از مرزهای پرویزخان و خسروی به عراق را شامل سیمان خاکستری، کیک و بیسکویت، کولر آبی، گوجه فرنگی و رب گوجه، هندوانه، لبنیات، لوازم ساختمانی و میوه و تره بار ذکر کرد.
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه کردستان عراق قرار دارد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.
شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می شود.
روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.
مرز خسروی نیز با داشتن بزرگترین پایانه بین المللی، ۲۰ کیلومتر با قصرشیرین فاصله دارد و نزدیکترین نقطه به کربلای معلا است.

** رشد ۳۵ درصدی صادرات از مرز سومار

فرماندار گیلانغرب نیز از رشد ۳۵ درصدی صادرات کالا از مرز سومار در تیر امسال در مقایسه با ماه قبل از آن خبرداد و گفت: در یک ماه گذشته ۲۷ هزار و ۷۵۰ تن کالا به ارزش ۱۶ میلیون دلار از طریق بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد.
کرم محمدی به خبرنگار ایرنا، گفت: این کالاها شامل اقلامی چون سیمان، تره بار، مواد شوینده، شیشه، آهن آلات، سنگ کاشی، پودرسنگ، لوله ، کولر، کشمش و… بوده که با یک هزار و ۷۸۰ دستگاه کامیون به عراق صادر شد.
وی اظهار کرد: برخی اقلام جدید مانند پسته، ظروف تفلون، مواد اولیه گرانول، الیاف، کاغذهای مقوایی و تشک نیز اخیرا به کالاهای صادراتی افزوده شده به طوری که اکنون ۲۱ قلم کالا از مرز سومار به عراق صادر می شود.
محمدی گفت: احداث پایانه کارگری در محوطه بازارچه سومار در حال تکمیل شدن است و تا هفته دولت به بهره برداری می رسد.
وی افزود: طرح زیرسازی و سامان دهی محوطه اصلی این بازارچه نیز با شتاب مناسبی در دست اجراست.
بازارچه مرزی سومار با بغداد ۱۵۵ و با کربلا ۲۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
بخش مرزی سومار در ۹۰ کیلومتری شهرستان قصرشیرین واقع شده است.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “۵۰۰ کامیون حامل میوه و مصالح ساختمانی روزانه روانه عراق می شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *