دیدار یحیی آل اسحق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اعضای سندیکای صنعت برق کشور

یحیی آل اسحق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به دعوت سندیکای صنعت برق کشور در محل این سندیکا حاضر شد و طی جلسه ای با حضور علیرضا کلاهی رئیس سندیکای صنعت برق و اعضای این سندیکا به بررسی مشکلات فراروی صادرات صنعت برق به عراق و راهکارهای رفع این مشکلات پرداخت .

 

طی این جلسه که با حضور یحیی آل اسحق رئیس و مهدی کرمی پور مقدم دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و به دعوت سندیکای صنعت برق کشور در محل این سندیکا برگزار شد ، اعضای کمیسیون توسعه صادرات این سندیکا به ارائه گزارشی از مشکلات و مسائل پیش روی این صنعت در زمینه صادرات بویژه صدور خدمات فنی و مهندسی به عراق پرداختند .
در این جلسه پیام باقری ، رئیس کمیسیون توسعه صادرات این سندیکا با اشاره به پتانسیل ۳۰میلیارد دلاری صادرات این صنعت ، ارزش افزوده این صنعت را حدود ۱۴/۵درصد و اشتغال زایی مستقیم آن را ۱۵۰،۰۰۰نفر دانست و اظهار داشت امروزه ۷۵هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در کشور داریم و از این لحاظ در منطقه در رتبه اول و در سطح دنیا در رتبه چهاردهم هستیم .
وی به تغییرات دفعی در قوانین و سمت ها ، تبعیض در تعرفه های گمرکی ، مشکلات بانکی و مشکلات ویزا و اقامت اشاره کرد و گفت دیپلماسی اقتصادی ما در عراق دچار ضعف است و امیدواریم وزارت خارجه با تجدید نظر در رویکرد دیپلماسی اقتصادی خود به استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای رایزنی اقتصادی بها دهد .
وی همچنین به عدم تمرکز و موازی کاری در زمینه صادرات به عراق را ازر دیگر مشکلات دانست و تعیین یک محور متمرکز برای ساماندهی بحث صادرات به عراق در حد معاونت رئیس جمهور را ضرور دانست .
وی گفت مطالبات ما از عراق در بخش تجهیزات به ۵۰ میلیون دلار بالغ می شود .
وی از عدم تعهد وزارتخانه و نهادهای حکومتی عراق به نتایج مناقصات ابراز ناخرسندی کرد و گفت تا کنون شرکتهای ایرانی در مناقصاتی که مجموع ارزش آنها بالغ بر یک میلیارد دلار است برنده شده اند لکن طرف عراقی با بی تعهدی ، قراردادها را به طرفهای دیگری واگذار نموده است .

 

در این دیدار همچنین علیرضا کلاهی با اشاره به تعهد اتاق ایران نسبت به اتاق مشترک ایران و عراق مبنی بر حمایت جدی از توسعه فعالیتهای اتاق مشترک ، حضور دکتر آل اسحق در رأس اتاق مشترک را فرصت مناسبی دانست که با توجه به ظرفیت بالای ایشان در برقراری ارتباط در سطوح مختلف تصمیم گیری کشور ، باید از این فرصت به منظور ارتقاء جایگاه و توسعه صادرات صنعت برق کشور به عراق استفاده کرد .
کلاهی همچنین اظهار داشت در صادرات صنعت برق به سایر کشورهای دنیا بسیاری از قطعات و تجهیزات ممکن است به لحاظ برخی محاسبات اقتصادی و فنی از محل تهیه گردد یا برخی از عملیات منجر به ارزش افزوده ممکن است در محل پروژه انجام شود لکن در عراق به خاطر ملاحظات مرزی ، امنیتی ، اقتصادی ، فنی و …. عمده تجهیزات و خدمات و خدمات و عملیات اقتصادی که متضمن ارزش افزوده است در خاک ایران صورت می گیرد و این دلیل مهمی است بر مزیت صادرات به عراق نسبت به سایر کشورها .
کلاهی اشاره کرد ، بیکاری ۳۰% در رده سنی ۱۸ تا ۳۴ سال یک معضل ملی است و تنها راهکار درمان آن تحریک تقاضای برون مرزی است و از این رهگذر اهمیت صادرات و خصوصا صادرات به عراق مشخص می شود .
وی گفت عراق کشور بزرگ و ثروتمندی است که داعیه تولید روزانه ده میلیون بشکه نفت را دارد . لذا باید ساز وکاری فراهم شود که شرکت های ما در بازار عراق ورود کرده و شعبه تأسیس نمایند و کارگاه داشته باشند .
کلاهی افزود صنعت برق از معدود صنایع ایران است که رتبه جهانی دارد و کاملا رقابتی است .وی گفت در ایران صنعت برق پایینترین عوارض گمرکی را دارد (حدود ۱۵%) ولی با این حال زنده مانده است .این صنعت می تواند ارز بیاورد ، اشتغال ایجاد کند و اقتصاد را توسعه دهد .

 

در ادامه این دیدار یحیی آل اسحق ، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت از سلسله جلساتی مشترکی که بنا داریم در دوره جدید اتاق با سندیکاهای و انجمن های تخصصی برگزاری نماییم ، این اولین است که در شرایط جدید اتاق برگزار می شود .
وی افزود حضور آقای کلاهی در هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و عراق فرصتی است که باید غنیمت شمرده شود .
وی افزود علیرغم همه محدودیت ها من میگویم که شاید در صادرات به عراق صنعت برق بتواند رتبه اول را کسب کند و عملا اقتضائاتش هم هست .حداقل این که نسبت به بقیه رشته ها در خط مقدم است و اگر قرار باشد در جمهوری اسلامی یک رشته در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی موفق باشد ، آن همین رشته است .
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق همچنین اظهار داشت ، باید مشکلات را بشناسیم و بتوانیم مدیریت بحران کنیم . شرایط عادی نیست و نیاز به مدیریت بحران دارد .
وی اظهار داشت که بازار عراق برای ما یک فرصت فوق العاده است .این رشته در عراق اولویت بالای دارد و نیاز اصلی آنهاست .ما در این رشته سرمایه گذاری بزرگی کرده ایم ، چه در سخت افزار و چه در نرم افزار فلذا باید بازار پیدا کنیم و در غیر اینصورت این سرمایه گذاری عظیم بلااستفاده خواهد ماند .
آل اسحق همچنین افزود ، ما از این که عراق نا امن است متأسفیم ، لکن در لحاظ رقابت با رقبای قوی ، همین نا امنی با تمام تأسف برانگیز بودن می تواند یک فرصت برای کار اقتصادی نیز به حساب آید .

 

وی همچنین اظهار داشت ،اتاق ایران ، اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق را پایلوت پلن کرده و میخواهد همه فعالیت های توسعه بازار عراق را از طریق اتاق مشترک انجام دهد .و من هم عرض میکنم این اتاق در زمینه کاری شما در اختیار شماست و ما اگر در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به عراق بخواهیم کاری انجام دهیم باید از شما کمک بگیریم .

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “دیدار یحیی آل اسحق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اعضای سندیکای صنعت برق کشور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *