استاندار بصره شرکت های خارجی نفتی را تهدید کرد

ماجد النصراوی ، استاندار بصره شرکت های خارجی نفتی را تهدید کرد که چنانچه سهم منافع اجتماعی را که از بابت اجرای پروژه های نفتی باید به استانداری پرداخت شوند ، هرچه سریعتر نپردازند ، با این شرکت ها برخورد خواهد کرد ،
وی گفت حسب محاسبات ما ، مطالبات استانداری بصره از محل منافع اجتماعی که شرکت های نفتی باید بپردازند به ۳۵ میلیون دلار بالغ می شود ، وی وزارت نفت را در خصوص تأخیر در استیفای این مبلغ از شرکتهای نفتی خارجی به نفع استانداری بصره مقصر دانست .
وی در مصاحبه مطبوعاتی که در این خصوص در محل استانداری بصره ترتیب یافته بود اظهار داشت ، استانداری بصره با تأخیر و کارشکنی در پرداخت مبالغ مربوط به منافع اجتماعی مواجه است در حالی که این مبالغ که به ازای هر میدان نفت ۵ میلیون دلار است در مقایسه با خسارات زیست محیطی و اجتماعی که مردم این استان در اثر اجرای پروژ های عظیم نفتی توسط شرکت های چند ملیتی در بصره متحمل میشوند بسیار ناچیز است .
وی اضافه کرد ما از وزارت نفت توقع داریم که با تحت فشاور گذاشتن این شرکتهای خارجی که با آنها قرارداد دارد ، منافع استان بصره را از آنها استیفا نموده به ما پرداخت نماید .
وی همچنین ، این شرکتها را تهدید کرد که چنانچه تا چهارشنبه آینده بدهی خود را به استانداری پرداخت نکنند از حرکت و نقل و انتقال اتومبیل ها و کارکنان این شرکت ها در استان ممانعت خواهد نمود و نیز شرکتهای امنیتی طرف قرارداد با این شرکتها را نیز از ادامه همکاری بای این شرکتها منع خواهد کرد . وی همچنین گفت که حکومت محلی بصره هم اکنون با تقاضاهای متعدد برای برگزاری تظاهرات در در مقابل تأسیسات نفتی و مقر این شرکتها مواجه است که اگر اوضاع به همین منوال به پیش رود ناچار از موافقت با این تقاضاها خواهد شد .
گفتنی است بصره مرکز صنعت نفت عراق به شمار می رود و از مهمترین شهرهای نفتی جهان است که حدود ۶۰درصد از ذخایر نفت عراق را نیز در خود جای داده است و مشتمل است بر بزرگترین میادین نفتی عراق که میادین مجنون ، رمیله و غرب القرنه از جمله آنهاست . بسیاری از شرکت های نفتی بزرگ بین المللی مثل رویال داچ شل ، بریتیش پترولیوم و لوک اویل در این استان فعالیت دارند و بخش معظم صادرات نفت عراق از طریق این استان صورت می گیرد که تقریبا تمام درآمدهای دولتی عراق از محل صادرات نفتی است که از طریق استان بصره انجام می شود لکن ساکنین استان بصره از مشکلات عدیده ای چون بیکاری و فقدان خدمات شهری و بحران مسکن مواجه هستند.

منبع : خبرگزاری مرکزی عراق
ترجمه : مهدی کرمی پور مقدم
اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “استاندار بصره شرکت های خارجی نفتی را تهدید کرد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *