منطقه آزاد اروند، رکورد دار صادرات کشور از مرز تجاری شلمچه شد

به گزارش هدانا، منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است.
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت می باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مرز بین المللی شلمچه در جنوب غربی کشور واقع شده است و از مهم ترین مرزهای کشور در زمینه صادرات غیرنفتی محسوب می شود. این مرز در صادرات غیرنفتی نقش مهمی دارد و به همین دلیل همیشه مورد توجه مسئولان اقتصادی بوده است.
به گفته ولی الله حیاتی فرماندار خرمشهر،۹۰ درصد صادرات کالای محدوده منطقه آزاد اروند از بندر خرمشهر و مرز بین المللی شلمچه انجام می شود، و اگرچه نواقصی نیز در این مسیر وجود دارد با برنامه ریزی ها این نواقص نیز برطرف می شود.
بر اساس سخنان فرماندار خرمشهر، با تامین زیرساخت های مورد نیاز برای صادرات، میزان صادرات سالانه کالا از مرز بین المللی شلمچه به ۲٫۵ میلیون دلار رسیده است.
مرز تجاری شلمچه یکشنبه ۲۱ شهریورماه، تحولی عظیم در تجارت و بازرگانی و صادرات کالا به کشور عراق را شاهد بود.
تجارت و صادرات کالا به کشورهای همسایه از محدوده تجاری و بازرگانی منطقه آزاد اروند، همواره از مهم ترین سیاست ها و برنامه ریزی های این سازمان در حوزه اقتصاد بین الملل و تجارت بوده است.
وجود زیرساخت های مهم بازرگانی و مبادلات تجاری در منطقه آزاد اروند، این امکان را برای این منطقه فراهم کرده است تا در حوزه مبادلاتی و تجارت، پیشگام و مقدم باشد.
خروج روزانه هزار و ۴۰۰ کامیون حامل بار صادراتی از منطقه آزاد اروند و صادرات به کشور عراق، این منطقه را در حوزه صادرات و مبادلات تجاری، همچنان در صدر قرار داده است.
نرخ رابطه مبادله در منطقه آزاد اروند، مثبت و معنادار و رشدی قابل توجه از خود نشان داده است.
وجود رونق در تجارت به دلیل ظرفیت ها و سرمایه گذاری های انجام شده در این حوزه، سهمی عظیم در این زمینه داشته است.
بازار بکر و آماده پذیرش عراق در خصوص ورود کالا از منطقه آزاد اروند، در رونق بازار کالا و مبادلات تجاری اروند، تاثیر پذیر بوده است.
سیاستگذاری های کلان اقتصادی اسماعیل زمانی مدیر عامل و رئیس هیات مدیره و دیگر اعضای هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند، اساسی ترین بخش از رونق امروز در تجارت را داشته است.
چرا که توجه و تمرکز آنها بر رشد اقتصادی، با تکیه بر صادرات غیر نفتی و حمایت از بازار داخلی و رونق در فضای کسب و کار، توانسته است استراتژی موفق و قابل قبولی را در اقتصاد و سرمایه گذاری در منطقه، به ارمغان آورد.
شلمچه و رونق کسب و کار و حرکت رو به رشد اقتصادی آن، نوید بخش حرکت به سمت اقدام و عمل در فرمایشات مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی و رونق بخشی و رشد اقتصادی است که امید است منطقه آزاد اروند، الگویی از رشد وپیشرفت در اقتصاد بین الملل، در منطقه باشد.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “منطقه آزاد اروند، رکورد دار صادرات کشور از مرز تجاری شلمچه شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *