اختلافات اربیل و بغداد در بحث فروش نفت اقلیم کردستان همچنان پابرجاست

به گزارش هدانا، احمد حاجی رشید، نماینده پارلمان عراق، در گفت وگو با خبرگزاری «دواروژ» با ابراز تاسف از وجود فاصله زیاد اربیل و بغداد در زمینه شیوه های استخراج و توزیع درآمدهای حاصل از فروش نفت، افزود: بند ۳ ماده ۱۰ قانون اساسی عراق به دولت مرکزی اجازه می دهد، به شرطی که دولت اقلیم کردستان به تعهدات خود در خصوص تحویل درآمدهای نفتی پایبند باشد، دولت مرکزی می تواند مشکلات نفتی اقلیم و بغداد را حل و فصل کند.

از سوی دیگر علی جبار اللعیبی وزیر جدید نفت عراق، هفته گذشته بعد از اخذ رای اعتماد از پارلمان به رسانه های عراقی اعلام کرد: اختلافات میان اقلیم و دولت مرکزی در بحث فروش نفت می تواند در بسیاری از بخش ها حل و فصل شود و هیچ امر غیر ممکنی در این زمینه وجود ندارد.

به دنبال این اظهارات، سفین دیزایی سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق، در جریان شرکت در یک نمایشگاه عکس در اربیل به خبرنگار ایرنا در این شهر گفت: اگر اراده ای برای حل مشکل نفت وجود داشته باشد، اقلیم کردستان این اراده را دارد و امیدواریم این اراده را از بغداد نیز ببینیم.

وی افزود: دولت اقلیم کردستان عراق تاکنون به طور رسمی هیچ درخواستی برای آغاز مذاکرات در زمینه نفت با بغداد دریافت نکرده است و تنها در رسانه ها این مطلب را شنیدند.

گفتنی است دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق سال ها است در زمینه استخراج نفت، نحوه فروش و هزینه درآمدهای نفتی اقلیم کردستان با یکدیگر اختلاف نظر دارند و دو طرف هنوز نتوانسته اند به راهکار مناسبی برای حل مشکلات خود دست یابند. دولت مرکزی و دولت محلی اقلیم کردستان عراق، به علاوه در موارد دیگری از جمله در بحث جنگ علیه داعش و عملیات موصل با اختلافاتی روبرو شده اند.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “اختلافات اربیل و بغداد در بحث فروش نفت اقلیم کردستان همچنان پابرجاست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *