ویکی لیکس : مخالفت ترکیه با تجهیز پیشمرگه از سوی امریکا

به گزارش هدانا، بر اساس اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس: در پی پیشنهاد کلینتون برای واگذاری سلاح سنگین به پیشمرگه، ترکیه با این اقدام مخالفت کرده است
بر اساس محتوای فاش شده ایمیل های هیلاری کلینتون توسط ویکی لیکس، آمریکا به دلیل مخالفت ترکیه از ارسال سلاح سنگین به نیروهای پیشمرگه خودداری کرده است.

ویکی لیکس اقدام به انتشار ایمیل های محرمانه هیلاری کیلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد کنونی دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا کرده است که بخشی از آنها مربوط به استراتژی وی در مقابله با داعش در همان ابتدای حمله داعش به عراق بوده است. بر اساس گزارش ویکی لیکس، آمریکا به دلیل مخالفت ترکیه و به دنبال توافق با این کشور از ارسال سلاح سنگین برای نیروهای پیشمرگ خودداری کرده است اما هیلاری کلینتون با توجه به پیشروی سریع داعش بر منسوخ بودن این توافق تاکید کرده و خواستار ارسال سلاح برای نیروهای پیشمرگه شده است.

در پایه ایمیل های فاش شده هیلاری کلینتون، دلیل مخالفت ترکیه با ارسال سلاح های سنگین برای نیروهای پیشمرگه، احتمال دسترسی نیروهای پ.ک.ک به این سلاحها و استفاده از آنها در داخل ترکیه علیه دولت این کشور بوده است.

هیلاری کلینتون در دو مناظره اخیر خود با دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان بر ضرورت حمایت نظامی از نیروهای کرد عراق و سوریه در مبارزه با داعش تاکید کرده است. همچنین در ایمیل های خود در سال ۲۰۱۴ نیز خطاب به جان پودستا، مشاور وقت دولت آمریکا، نیروهای پیشمرگه را کارآمد توصیف کرده و خواستار تجهیز نیروهای کُرد در برابر داعش شده است.

بر اساس اسناد فاش شده، هر چند نیروهای پیشمرگه از مدتها قبل با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و نیروهای ویژه آمریکا ارتباط داشته اند اما نیروهای اطلاعاتی آمریکا نسبت به توزیع سلاح برای نیروهای پیشمرگه ابراز نگرانی کرده اند زیرا مناطق سنی نشین و دولت عراق نسبت به گسترش حوزه تصرفات نیروهای کُرد در شمال عراق نگران بوده اند.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد