عراق بازاری مناسب برای صادرات فرآورده های نفتی ایران

سید حمید حسینی در حاشیه همایش بررسی چالش های صادرات ایران به عراق در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: هم اکنون صادر کننده گازوئیل و ترانزیت کننده بنزین به عراق هستیم ضمن اینکه روزانه بیش از هزار کامیون عراقی از مسیر ایران برای ترانزیت استفاده می کند که ترانزیت مازوت و میعانات عراق از مسیر ایران از جمله آن است.

وی اضافه کرد: عراق کشوری نفتی است که از ۴۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات آن در سال گذشته ۴۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار مربوط به صادرات نفت بود ضمن اینکه ظرفیت تولید نفت خام عراق ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است که از این میزان ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه صادر می شود.

حسینی گفت: با توجه به کاهش ۴۰ درصدی قیمت نفت و کاهش صادرات کشورهای همسایه عراق به این کشور، صادرات ایران به این کشور در ۴ ماهه نخست امسال افزایش یافت و به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید تا پایان سال به ۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

وی درباره زمزمه ها برای تک نرخی شدن ارز گفت: ارز تک نرخی را یک مرحله در سال ۱۳۷۹ تجربه کردیم که مشکلی هم برای اقتصاد کشور ایجاد نکرد.

حسینی با بیان اینکه ارز دو نرخی نوعی یارانه به واردات است افزود: اگر دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی هستیم و شرایط مالی دولت اجازه دهد که بازار ارز را مدیریت کند قطعا تک نرخی شدن ارز در این مسیر کمک کننده است.

وی اقدام اخیر بانک مرکزی در اجازه به بانک ها برای خرید و فروش ارز را اقدامی مثبت دانست و گفت: تا پیش از این بانک ها از طریق صرافی ها در بازار ارز فعال بودند اما وقتی بانک ها مستقیم ورود می کنند هم اطمینان صارکننده بیشتر و هم مسائل مالی شفاف می شود ضمن اینکه بانک ها بخشی از وظایف خود را انجام می دهند که می تواند هم درآمدی برای بانک ها باشد و هم ریسک بخش خصوصی را در نقل و انتقال و خرید و فروش ارز کاهش دهد.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد