معاون وزیر نفت عراق: عراق تحت هیچ شرایطی تولید نفت خود را کاهش نمی دهد

به گزارش هدانا، فیاض النعمه معاون وزیر نفت عراق با اشاره به اینکه عراق روزانه ۴٫۷ میلیون بشکه نفت تولید می کند، افزود: عراق بر اساس تصمیمات اوپک و سایر کشورها از تولید نفت خود نمی کاهد.
از سوی دیگر فلاح العامری رئیس شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) با اشاره به جنگ های سال های گذشته در این کشور گفـت: عراق به سبب این جنگ ها سهم واقعی خود را در بازار جهانی از دست داده و اگر در عراق جنگی صورت نمی گرفت این کشور تولید نفت خود را به ۹ میلیون بشکه در روز می رساند.
در همین حال خبرگزاری رویترز از بغداد نیز گزاترش داد، جبار علی اللعیبی وزیر نفت عراق امروز اعلام کرد که کشورش به دلیل جنگ با داعش باید از تصمیمات اوپک در خصوص کاهش یا تثبیت تولید نفت مستثنی شود.
بر اساس گزارش تولید نفت عراق در مجموع در ماه سپتامبر( شهریور/مهر) به چهار میلیون و ۷۷۴ هزار بشکه در روز رسیده است.
از سوی دیگر الکساندر نوفاک وزیر انرژی روسیه امروز /یکشنبه/ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای سعودی خود با بیان اینکه ثبات در بازار جهانی نفت جان تازه ای به بخش سرمایه گذاری ها در کشورهای تولیده کننده نفت خواهد بخشید، بر ادامه تکمیل گفت وگوهای نفتی در پایان اکتبر تاکید کرد.
براساس این گزارش، اوپک در تلاش است نظر مساعد تولیدکنندگان دیگر برای موافقت با طرح کاهش تولید این سازمان را جلب کند. توافق در زمینه اجرای این طرح ماه گذشته در نشست اوپک در الجزایر حاصل شد.
براساس اطلاعات تهیه شده از سوی بلومبرگ، ۱۴ کشور عضو اوپک در ماه سپتامبر (شهریور – مهر) به رکورد تولید ۳۳ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه نفت در روز دست یافتند و عربستان نیز در این ماه ۱۰ میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد.
این اطلاعات حاکی است که تولید عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک در قیاس با میزان تولید این کشور در ماه جولای (تیر – مرداد) کاهش یافته است. عربستان در ماه جولای ۱۰ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد.
عراق چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد و صادرات و فروش نفت، ۹۵ درصد از بودجه این کشور را تشکیل می دهد. بودجه سال ۲۰۱۶ عراق با نفت ۴۵ دلاری بسته شده است.
جنگ علیه گروهک تروریستی داعش و همچنین کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، دولت عراق را با کسری بودجه مواجه ساخته است.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد