سفر هیأت درمانی-بهداشتی به سرپرستی نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به استان بصره

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز در این سفر شش پزشک ریاست اتاق را همراهی می کردند.

شهلا عموری و هیات همراه ضمن بازدید از بیمارستان دولتی صدر و بیمارستان خصوصی الموسوی و عقد جلسه با پزشکان و مسئولین دو بیمارستان، با امکانات، نواقص و کاستیها، خلاءهای درمانی و علل اصلی مراجعه بیماران عراقی به خارج از کشور جهت امر مداوا و درمان آشنا شدند.

در همین سفر جلسات جداگانه ای نیز با رئیس اداره کل بهداشت و درمان بصره و رئیس شرکت نفت جنوب عراق در زمینه نحوه گسترش همکاریهای مختلف آموزشی، چگونگی تامین تجهیزات مورد نیاز و لزوم ایجاد حلقه های ارتباطی میان دو استان بمنظور تسهیل ارتباطات پزشکی و درمانی همچنین توسعه همکاریهای فی مابین و تسهیل اعزام بیماران عراقی (استان بصره) و…تشکیل و در همین راستا توافقات اولیه صورت گرفت.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ضمن تشریح اوضاع درمانی بصره گفت: بر اساس بررسیهای به عمل آمده عراقیها به طور کلی و به ویژه مردم استان بصره به کشورهایی از قبیل لبنان ، هند و ایران جهت انجام خدمات درمانی مراجعه می کنند . بیشترین مراجعه بیماران در وهله اول به هند، سپس لبنان و بعد به ایران عنوان می شود.

شهلا عموری ادامه داد :این امر نشان می دهد که صرف ارزان بودن این قبیل خدمات، همیشه دلیل کافی برای جذب بیماران کشورهای مبداء نیست و سایر معیارهای کیفی و وجود زیرساختهای مناسب نیز در این امر دخیل هستند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران افزود: بررسیهای اولیه نشان می دهد که لبنانیها و هندیها از طریق اشتغال نیروی متخصص خود در مراکز درمانی بصره و راه اندازی پایگاههای پزشکی توانسته اند زمینه ساز ترویج فرهنگ پزشکی و اعزام بیماران به مراکز درمانی کشورشان بشوند که متاسفانه ما از چنین مزیت و امتیازی بی بهره هستیم. به تعبیری دیگر هیچ کار منسجمی بر معرفی مراکز درمانی و پزشکان و قابلیتهای پزشکی کشورماندر عراق انجام نشده است.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: بر اساس جمع بندی صورت گرفته از این سفر، می توان نیازهای استان بصره را به رشته های انکولوژی، رادیولوژی، قلبی عروقی، همچنین آموزش اورژانس، پرستاری، رادیوتراپی و نازایی (به عنوان نیاز حاد و فوری) خلاصه نمود.

امیدواریم مسئولان امر به این پتانسیل نهفته در استانهای همجوار استان خوزستان به چشم یک فرصت طلایی نگاه کرده ، تلاشهای همه جانبه خود را مضاعف نمایند، چرا که چنین فرصتهایی اگر اداره و مدیریت نشوند قطعا از دست خواهد رفت.

عموری گفت: در پایان می توانم بگویم که این سفر می تواند بستر و پیش زمینه مناسبی برای توسعه صنعت توریسم درمانی تلقی شود.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد