مازندران 12 میلیون دلار ماهی به عراق صادر کرد

به گزارش هدانا، حسینعلی رستمی وزن محصولات آبزی صادر شده را در این مدت سه هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد.
وی افزود : ارزش صادرات آبزی مازندران به خارج از کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.
رستمی پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری ارزش تولیدات آبزی مازندران به خارج از کشور به ۴۰ میلیون دلار برسد.
براساس آمارهای رسمی ، در سال ۹۴ حدود ۹ هزار تن محصولات آبزی شامل ماهی و دیگر آبزیان خوراکی از مازندران به خارج از کشور صادر شد.
** پیش بینی تولید ۱۰۵ هزار تن ماهی
مدیرکل شیلات مازندران همچنین پیش بینی کرد که امسال میزان پرورش و صید ماهیان در استان به ۱۰۵ هزار تن برسد .
وی با اعلام این که میزان صید ماهیان دریائی در مازندران در یک دهه اخیر به یک سوم کاهش یافت ، گفت که احتمالا امسال صیادان عضو شرکت های پره حدود سه هزار تن ماهی از دریای خزر صید کنند.
میزان صید ماهیان استخوانی در آب های دریای مازندران در دهه ۸۰ بین هفت تا هشت هزار تن بود ولی در سال های اخیر به کمتر از سه هزار تن رسید .
ناامن شدن رودخانه های شیلاتی برای تخم ریزی ماهیان ، آلودگی آب دریای خزر و صید بی رویه و قاچاق ماهیان مولد از جمله دلایل کاهش میزان صید ماهیان استخوانی در دریای خزر در سال های اخیر است .
مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به کاهش سرمایه گذاری برای حفظ ذخایر موجود در دریای خزر در سال های گذشته ، گفت که در سال های اخیر دولت برنامه هایی را مانند تکثیر مصنوعی بچه ماهیان و طرح پرورش ماهی در قفس به اجرا گذاشته که می تواند این ذخایر را در سال های آینده افزایش دهد.
پارسال ۳۵۰ میلیون دلار محصولات آبزی از ایران به خارج از کشور صادر شد که ۱۰ درصد از این میزان مربوط به مازندران بود .
سه هزارو ۳۳۰ واحد پرورش آبزی در مازندران فعالیت دارد که از این تعداد ۲۷۶ واحد مربوط به پرورش ماهیان سردآبی ، ۱۴ واحد ماهیان خاویاری و بیش از سه هزار واحد دیگر پرورش ماهیان گرم آبی است .
سفید ، کپور ، آزاد ( فیتیباک ) و انواع قزل آلا از گونه های ماهیان گرم آبی و سرد آبی استان مازندران است.
علاوه بر صید در دریا و پرورش در استخرهای ویژه یا قفس های دریائی ، آببندان ها در مازندران سومین ظرفیت بزرگ پرورش ماهی در مازندران هستند .
حدود ۸۰۰ قطعه آببندان با مساحت ۱۷ هزار هکتار و ظرفیت حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب در استان مازندران وجود دارد که هرساله علاوه بر تامین آب کشاورزی ، انواع ماهی کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک در آنها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود .

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد