سومار مرز اصلی مبادلاتی با بخش عربی عراق است

به گزارش هدانا، روابط عمومی استانداری روز پنجشنبه به نقل رضا رحیمی در نشست ویژه بررسی توسعه زیرساخت های بازارچه مرزی سومار اعلام کرد: در هفته اخیر مدیریت ارشد استان بازدیدی از مجموعه بازارچه مرزی سومار داشت و در نشستی که در این رابطه در فرمانداری گیلانغرب برگزار شد موضوع توسعه زیرساخت های بازارچه سومار به عنوان مهم ترین مرز مبادلاتی کرمانشاه به بخش عربی عراق در دستور کار قرار گرفت.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری افزود: سومار با توجه به برخورداری از موقعیت جغرافیایی ممتاز، مرز اصلی مبادلاتی استان کرمانشاه با بخش عربی کشور عراق محسوب می شود که بر همین اساس موضوع توسعه زیرساخت ها و همچنین رسمی شدن آن در دستور کار جدی مدیریت ارشد استان قرار دارد.
این مدیر ارشد ادامه داد: در شرایط فعلی حداقل ۳۰۰ کامیون کالا در روز از این مرز کالا مبادله می شود و در صورت فراهم شدن زیرساخت ها شاهد افزایش بیشتر میزان مبادلات خواهیم بود.
وی همچنین از تلاش های مدیریت ارشد استان برای فراهم کردن زیرساخت ها برای تردد زوار از مرز سومار اشاره کرد و گفت: در اربعین امسال مدیریت ارشد استان با جدیت به دنبال فراهم کردن زمینه تردد زوار از مرز سومار بود اما طرف عراقی از ارایه تضمین های امنیتی لازم امتناع کرد.
رحیمی افزود: برنامه ریزی ها به شکلی صورت گرفته در تلاش هستیم از ابتدای سال آینده بسترهای لازم برای تردد معمول زوار از مرز سومار را فراهم کنیم.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ایجاد فیبرنوری را یکی از زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه بازارچه مرزی سومار عنوان کرد و گفت: با ایجاد فیبرنوری می توان علاوه بر ایجاد یک سیستم مخابراتی امن و ‍‍پرسرعت برای مجموعه ها و بنگاه های اقتصادی مختلف فعال در بازارچه، بسترهای لازم برای ‍پوشش کامل تلفن همراه و اینترنت پرسرعت برای زوار عتبات عالیات را نیز فراهم کرد.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت ارشد استان یک نگاه توسعه گرا به منطقه دارد و فیبرنوری نیز با هدف توسعه زیرساخت های حوزه نفت، کشاورزی و سدسازی در این بخش مهم از نوار مرزی استان ایجاد می شود.
وی افزود: با بررسی های کارشناسانه صورت گرفته مسیر قصرشیرین، نفت شهر به سومار مناسب ترین مسیر برای اجرای این خط تشخیص داده شده است.
رحیمی ادامه داد: هم اکنون سد شرفشاه در دست اجراست و این سد مهم نیازمند زیرساخت های فیبرنوری می باشد. همچنین چاه های نفت، نفت شهر نیز می توانند از این امکان برای ایجاد یک خط ارتباطی مطمئن و امن بهره بگیرند و در آینده شاهد توسعه بیشتر این صنعت مهم در منطقه باشیم.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری با ذکر این نکته که تلاش می کنیم تا ‍پایان این دوره از دولت تدبیر و امید این طرح بزرگ را اجرایی کنیم ادامه داد: اجرای این طرح مهم نیازمند ۵۰ میلیارد ریال اعتبار است که در همین راستا تلاش می کنیم علاوه بر اعتبارات استانی از امکانات اعتباری مجموعه های استانی وزارت نیرو و وزارت نفت نیز بهره بگیریم.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد