ایران مراودات بازرگانی و تجاری را با اتحادیه میهنی کردستان گسترش می‌دهد

به گزارش هدانا، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یکشنبه (۹ آبان ماه) با هیئت اعزامی اتحادیه میهنی کردستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

محسن رضایی در این دیدار با یادآوری اینکه ۳۵ سال پیش آقای طالبانی را در کرمانشاه دیدم و دست برادری دادیم و خوشحالم که این برادری تا امروز حفظ شده، خاطرنشان کرد: اتحادیه میهنی کردستان ظرفیت‌های خوب انسانی و شخصیت‌های بزرگی دارد و این دستاوردها معلول این چهره‌ها و همراهی مردم با اتحادیه است. دوستان ما با بزرگی خودشان وحدت را حفظ کنند. اتحادیه شما سوابق خوبی در چهار پنج دهه اخیر دارد و رابطه شما با ما همیشه با ثبات بوده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان “شما اعتبار و سابقه خوب سیاسی دارید و ما شما را انسان‌های سیاست‌مدار و با قابلیت‌های بالا می‌دانیم”، گفت: اولین رییس جمهور عراق از چهره‌های این اتحادیه انتخاب شد. حفظ این اتحاد و سابقه آن به نفع همه شماست. گروه‌هایی که در اتحادیه هستند باید این اتحاد را حفظ کنند تا به تک‌تک اعضا آسیب نرسد و این سوابق به‌عنوان یک سرمایه برای شما حفظ شود.

وی افزود: مردم مناطق کردنشین عراق، مردم مظلومی هستند که به عملکرد شما چشم دوخته‌اند. عملکرد شما در مبارزه با صدام به‌خوبی ثبت‌شده و نسبت به مبارزه با داعش نیز بسیار خوب عمل کردید. ارتباط شما با آقای حکیم هم راهبردی بوده و به تشکیل دولت عراق منجر شد و باید این دستاوردها را حفظ کرد.

فرمانده سپاه پاسدارن در دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه عربستان در منطقه کردستان عراق دخالت می‌کند و با تحریک دموکرات‌ها قصد برهم زدن امنیت ما را دارد، گفت: نیروهای ما با آن‌ها در مریوان و اشنویه درگیر شدند. رابطه شما با جمهوری اسلامی بسیار بهتر از افراد و گروه‌های دیگر در اقلیم کردستان است و باید این روابط را توسعه بدهیم. آقای طالبانی نقش مؤثری داشت و فداکاری‌هایش فراموش نمی‌شود اما معنای این حرف این نیست که اتحادیه را فراموش کنیم. نیروهای نظام جمهوری اسلامی هم اتحادیه شما را قبول دارند. سلام من را به «مام جلال» و فرزندان ایشان برسانید و دلمان می‌خواهد که تحرک بیشتری از شما ببینیم.

دکتر رضایی در پایان با تأکید بر حمایت‌های جمهوری اسلامی از امنیت منطقه، اظهار کرد: ان‌شاءالله موضوعات اقتصادی شما را پیگیری می‌کنیم و مراودات تجاری و بازرگانی را با شما گسترش خواهیم داد.

در ابتدای این دیدار ملا بختیار، رئیس اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق با براز خوشحالی از سفر به تهران و دیدار با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در سی سال گذشته ما به همراه شما در مقابل دو دشمن مشترک، یکی رژیم بعث و داعش همکاری کردیم. اگر این همکاری‌ها نبود نمی‌توانستیم در مقابل این همه حمله از سوی این دو دشمن مقاومت کنیم. در اوضاع کنونی خطر داعش کمتر از رژیم بعث نیست و ما آمادگی داریم با همکاری کامل با جمهوری اسلامی در مقابل داعش بجنگیم و برای از بین بردن این تروریست‌ها حاضریم هر بهایی را بپردازیم.

رئیس اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق با بیان اینکه راهی جز از میان برداشتن داعش و همکاری با جمهوری اسلامی برای آینده خود متصور نیستیم، اظهار کرد: ما برای نبرد با داعش یک ذره تردید نداشتیم و پیش‌مرگ‌های کرد همچنان در جبهه‌ها هستند. داعش از بین خواهد رفت و بی‌شک، بعد از بین بردن داعش این روابط را حفظ می‌کنیم.

وی افزود: جلال طالبانی، تداوم روابط ایران و اتحادیه را از ما می‌خواهند و ما به‌عنوان اتحادیه میهنی کردستان، تأثیر مشخصی بر سایر گروه‌های کرد داشته و در پیش‌برد اهدافمان و برای همه این راه‌ها، علی‌الدوام به کمک جمهوری اسلامی نیاز داریم. ما روابط خودمان را با شیعیان عراق یک رابطه استراتژیک می‌دانیم نه یک رابطه تاکتیکی.

ملا بختیار رئیس اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق با اشاره به جایگاه محسن رضایی در جمهوری اسلامی، گفت: شما یک جایگاه مشخص در جمهوری اسلامی دارید و سال‌ها پاسداران جمهوری اسلامی را حفظ کردید و قدرت بخشیدید. پاسداران سپاه مانند پیش‌مرگ‌های کرد برای کردستان فداکاری کردند. از جناب‌عالی می‌خواهیم که سلام و احترام ما را به مقام معظم رهبری برسانید.

رئیس اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان با بیان اینکه ما درگیری‌هایی که بین برخی نیروهای کرد و جمهوری اسلامی پیش آمد را پیگیری کرده و نگران شدیم و سعی خودمان را کردیم که به خوشی این روابط خوب با کردها حفظ شود، خاطرنشان کرد: این روابط آینده خوبی را برای منطقه به همراه دارد. میلیون‌ها کرد در منطقه حضور دارند و قابل نادیده گرفته شدن نیستند. شما مطلع هستید که روابط ما بسیار جلو رفته و با تغییرات احتمالی در ژئوپلیتیک منطقه، منافع جمهوری اسلامی و امنیتش حفظ می‌شود.

وی افزود: من اولین مذاکره در ۱۹۷۹ بین جمهوری اسلامی و کردها را شاهد بودم و اطمینان داریم که امنیت ایران در هر شرایطی حفظ می‌شود.

در این دیدار هم‌چنین عمر فتاح، عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان گفت: ما شما را از خود دانسته و نظرات «مام جلال» را درباره ایران، هم‌چنان ادامه می‌دهیم و دشمنان جمهوری اسلامی را دشمن خود می‌دانیم. گاهی برخی کمک‌های جهانی از ما به خاطر نزدیکی‌مان به ایران، دریغ می‌شود لذا دوست داریم که پشتیبانی شما را داشته باشیم و شما به‌عنوان یک مدافع بزرگ از ما پشتیبانی کنید. مردم ما از نظر امکانات در تنگنا هستند و به کمک و پشتیبانی جمهوری اسلامی چشم دارند.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد