۹۹ درصد صادرات کالا از کردستان به اقلیم کردستان عراق انجام شده است

به گزارش هدانا، محمد دره‌وزمی پیش‌از ظهر امروز در گرامیداشت بیستمین سالروز ملی صادرات در جمع تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی و سربازان عرصه اقتصادی استان کردستان که با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: استان کردستان استانی است که از ظرفیت‌هایی برای توسعه اقتصادی و تجاری برخوردار است و این ظرفیت‌ها در بخش کشاورزی، گردشگری، معادن و حتی مرز وجود دارد.

وی گفت: هر وقت به تولید نگاه می‌کنیم مجبوریم به صادرات هم توجه داشته باشیم و اگر تولیدی صادرات نداشته باشد منجر به شکست می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به ظرفیت مرزهای استان جهت حمایت از تولیدات صادرات محور اشاره داشت و تصریح کرد: در ۵ سال گذشته ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار صادرات استان کردستان بوده که از این میزان در مقابل واردات استان ۱۸۸ میلیون دلار در طول این مدت بوده است.

وی گفت: طراز تجاری استان کردستان در طول ۵ سال گذشته دو میلیارد و ۶۶۶ میلیارد افزایش داشته است.

دره‌وزمی افزود: کشورهای هدف صادرات کالا از مرزهای استان کردستان عراق، افغانستان، روسیه، امارات و سودان بوده‌اند که از میان این کشورهای هدف، ۹۹ درصد صادرات استان کردستان به اقلیم کردستان عراق انجام شده است.

وی اظهار کرد: سهم استان کردستان از میزان صادرات انجام شده در مرزهای استان در طول ۵ سال گذشته رتبه چهارم کشوری را داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در استان کردستان ظرفیت‌های تولیدی در بخش صنعت و معدن نیز دارد و سالانه ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن گوشت سفید مرغ و تولید ۷۵ هزار تن گوشت سفید و ۲۴ هزار تن گوشت قرمز و ۸ هزار و ۸۰۰ تن گوشت سفید آبزیان را دارد.

وی گفت: استان کردستان دارای ظرفیت خوبی در زمینه محصولات کشاورزی و تولید یک میلیون تن گندم و ۳۰۰ هزار تن سیب‌زمینی و ۲۵ هزار تن توت فرنگی را دارد که همه اینها ظرفیت‌هایی است که نیاز به توجه دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به ظرفیت استان کردستان در زمینه مواد معدنی خاطرنشان کرد: در بحث مواد معدنی نیز اکنون ظرفیت پروانه‌های بهره‌برداری معادن استان ۷۵۰ هزار تن و میزان ذخیره سازی ۷۵۰ میلیون تن است.

وی به وجود ۱۸ نوع ماده معدنی در استان اشاره کرد و گفت: استان کردستان در زمینه سنگ‌های تزیینی و مرمریت، کوارتز و سنگ آهن دارای ظرفیت‌های خوبی است و اکنون سنگ مرمر کردستان بهترین مرمر دنیا و خاورمیانه است و بهترین برندهای دنیا را دارد.

دره‌وزمی با اشاره به اینکه ۴ درصد سنگ آهن کشور در استان کردستان وجود دارد، افزود: هم‌اکنون بیش از ۱۱ درصد طلای شناخته شده کشور در استان کردستان وجود دارد و کردستان می‌تواند کردستانی متفاوت‌تر از آنچه که هست، باشد.

وی با اشاره به قابلیت‌های مرز کردستان اظهار کرد: ظرفیت مرز و کشاورزی و گردشگری برای تولیدات صادرات محور است و برای به نتیجه رسیدن این مهم نیاز به توسعه زیرساخت‌های پشتیبان هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در استان کردستان ظرفیت‌های توسعه وجود دارد و همه می‌خواهیم کردستان توسعه پیدا کند و ظرفیت نقش‌آفرینی در توسعه کشور را دارد که این امر نیاز به همت و عزم جدی دارد.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد