صورتجلسه سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و گمرکات

بسمه تعالی
صورتجلسه سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و گمرکات (دوره جدید) اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق مورخ ۲۴ آبان ۱۳۹۵

سومین جلسه کمیسیون «حمل و نقل و گمرگ اتاق ایران و عراق، با حضور اعضا، رأس ساعت ۱۴ در محل اتاق برگزار شد.

اعضاء حاضر در جلسه:
سرکار خانم حوران دخت عمادزاده از دانیال ترابر؛
جناب آقایان: اسدپور منفرد عضو محترم هیأت مدیره و کمیسیون (پاکان ترابر)، عبداللهی رئیس محترم کمیسیون (شیب)، سادات ( ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق)، خناری (دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک)، جعفرزادگان نائب رئیس محترم کمیسیون (دانیال ترابر)، قهرمان زاده (ماکو سیر)، صیادی (شاهو ترابر پارس)، اقدمی راد (فرین فر)، کریمی (شهاب سحر آذر)، مقدسی فر (شهاب سحر)، گرامی (نیکان ترابر) و حیدریان (نیک رانان).

اهم موضوعات مطرح شده در جلسه کمیسیون:
۱- طبق دستور کار جلسه، در ابتدای این نشست اخبار و اطلاعات مرتبط با حوزه عراق مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت که اهم آن به اختصار شامل موارد ذیل می باشد:
– با توجه به محدودیت های اعمال شده ایام اربعین حسینی در سالهای گذشته برای ترانزیت کالا از طریق مراجع مختلف دولتی، خوشبختانه امسال این روند با کمترین محدودیتها و با شرایط مناسب اجرایی گردید.
– به دلیل نبود دستگاه X-Ray در مرز تمرچین مشکلاتی در امر حمل و نقل وجود دارد که حل این مشکل نیاز به پیگیری دارد. برخی پیشنهاد دادند که طرف عراقی دستگاه X-Ray مستقر در پرویزخان را به تمرچین منتقل کند که آقای سادات در پاسخ اعلام داشتند که به دلایل امنیتی این امر در دراز مدت مشکل ساز خواهد بود و در مقابل پیشنهاد داد که بهتر این است برای این مرز هم دستگاه X-Ray جدید تهیه شود. در ادامه آقای عبداللهی عنوان داشتند که در صورت عدم تهیه دستگاه X-Ray برای مرز تمرچین، ترتیبی اتخاذ شود تا حتی المقدور در امر ترانزیت خللی ایجاد نشود و محدودیتها برطرف گردد.
۲- در ادامه آقای عبداللهی رئیس کمیسیون گزارشی از وضعیت حمل و نقل مسافر به اقلیم و دولت مرکزی عراق ارائه دادند که مورد توجه اعضا و میهمانان حاضر در کمیسیون قرار گرفت و مقرر گردید در فرصتی مناسب و با دعوت از فعالان مسافربری در حوزه عراق، موضوع مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.
۳- طبق دستور جلسه، در ادامه، رئیس محترم کمیسیون به تشریح پیش نویس موافقتنامه حمل و نقل بین المللی کالا و مسافر با کشور عراق پرداختند و عنوان داشتند که این موافقتنامه در سال ۱۳۹۳ توسط وزرای محترم حمل و نقل دو کشور بصورت یادداشت تفاهم امضا شده است و در صورت امضاء نهایی، این موافقتنامه دستاورد بزرگی در امر حمل و نقل بین المللی کالا و مسافر خواهد بود.
۴- در آخر رئیس کمیسیون گزارش مبسوطی از آخرین وضعیت ترانزیت محمولات نفتی به اقلیم کردستان ارائه دادند و با بیان آمار ۵ سال اخیر، اعلام داشتند که به دلیل کاهش شدید قیمت محمولات نفتی، مقدار سوخت ترانزیتی نیز بسیار کاهش یافته است که بایستی با کاهش هزینه های بین راهی و عوارض دریافتی از آنها در قلمرو کشور، ترانزیت سوخت را اقتصادی نموده و از تغییر مسیر احتمالی آن جلوگیری نمود. ضمناً در خصوص درآمدهای مستقیم و غیر مستقیم آن برای کشور نیز توضیحاتی به اعضای حاضر در جلسه ارائه دادند.

پیشنهادات:
۱- جناب آقای اسدپور عضو محترم هیأت مدیره اتاق ایران و عراق و عضو کمیسیون پیشنهاد دادند که به دلیل برخی مشکلات احتمالی و همچنین فوری بودن برخی مصوبات، به منظور تسریع در روند اداری پیگیریها، برخی از این دست مصوبات کمیسیون، دیگر نیاز به تصویب هیأت مدیره نداشته باشد بلکه هیأت رئیسه کمیسیون، آن را مستقیما نزد رئیس اتاق برده و مصوب نماید.
گفتنی است که این پیشنهاد مورد توافق اکثریت اعضا قرار گرفت.
۲- با توجه به مشکلات پیش آمده برای دو تن از رانندگان شرکت « فرین فر» در گمرک باشماق عراق، پیشنهاد شد تا جناب آقای سادات و ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق، جهت مرتفع شدن این مشکل، با طرف عراقی رایزنی هایی داشته باشد.

مصوبات کمیسیون:
۱- به منظور سهولت در امر ترانزیت در مرز تمرچین، اعضای کمیسیون با اکثریت آراء تصویب کردند تا نامه ای با امضای رئیس اتاق بازرگانی و یا اتاق ایران و عراق به گمرک و وزارت کشور ارسال گردد و درخواست نصب و راه اندازی دستگاه X-Ray در مرز تمرچین را داشته باشند و درخواست گردد حداقل تا نصب آن نیز گمرک اجازه ترانزیت از این مرز را بدهد.
۲- با توجه به سیاست ج.ا.ا در رابطه با حذف ویزا با طرف عراقی در درازمدت، پیشنهاد حذف ویزای رانندگان به تصویب اعضای کمیسیون رسید و مقرر گردید این موضوع از طریق اتاق پیگیری گردد.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد