وزیر خارجه عراق: برای مبارزه با داعش به درآمد نفت نیاز داریم

به گزارش هدانا، ابراهیم جعفری در جمع خبرنگاران در بوداپست با اشاره به عملیات آزادسازی موصل از اشغال گروه تروریستی داعش، خطاب به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، گفت: ما معتقدیم که باید میزان تولید نفت را افزایش دهیم. عراق در وضعیتی خاص قرار دارد؛ ما در حال جنگ هستیم.
وزیر خارجه عراق افزود: کاهش میزان تولید نفت برای ما منصفانه نیست.
اعضای اوپک در پایان ماه میلادی جاری در مقر خود در وین جلسه خواهند داشت. عراق، پس از عربستان دومین تولید کننده بزرگ نفت در میان ۱۴ عضو این گروه است.
‘علی اللعیبی’ وزیر نفت عراق نیز روز گذشته اعلام کرد که این کشور در جلسه آتی اوپک در پایان ماه میلادی جاری پیشنهادی را در جهت اجرای توافق این نهاد و تقویت قیمت نفت ارائه خواهد کرد.
لعیبی در این بیانیه گفته است: خواسته های مشروع عراق نباید مانعی بر سر راه انعقاد توافقی جدید در زمینه سقف میزان تولید باشد.
وی افزود: عراق نظریه ها و پیشنهادات جدیدی برای نزدیک تر کردن اعضای اوپک به توافق ارائه خواهد کرد.
لعیبی ماه میلادی گذشته اعلام کرد که عراق باید از محدودیت های اوپک در زمینه میزان تولید نفت معاف باشد، زیرا این کشور برای مبارزه با داعش به درآمد نفتی نیاز دارد.
اوپک در نشست ۲۸ سپتامبر (۷ مهرماه) الجزایر در زمینه کاهش میزان تولید به توافق رسید، اما بحث حساس میزان مشارکت هر یک از ۱۴ کشور عضو هنوز انجام نشده است. این نخستین توافقی بود که از سال ۲۰۰۸ در این نهاد منعقد شده است.
وزرای برخی اعضای اوپک روز جمعه گذشته در حاشیه نشست کشورهای صادرکننده گاز در دوحه قطر گرد هم آمدند تا مواضع خود را در زمینه توافق کاهش تولید به یکدیگر نزدیک تر کنند.
شرکت کنندگان نشست مذکور را مثبت ارزیابی کردند.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد