صورتجلسه چهارمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و گمرکات

بسمه تعالی

صورتجلسه چهارمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و گمرکات (دوره جدید) اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق مورخ ۲۹ آذر ۱۳۹۵

چهارمین جلسه کمیسیون «حمل و نقل و گمرک اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، با حضور اعضا و میهمانان، رأس ساعت ۱۴ (۲۹ آذر ۹۵)  در محل اتاق برگزار گردید.

اعضاء و میهمانان حاضر در جلسه:

سرکار خانم ها: مهوش نیکپور نائب رئیس محترم کمیسیون (کوله بار) و آرزو سادات قوامی (ایران خودرو).

جناب آقایان: کرمی پور دبیر کل محترم اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، عبداللهی رئیس محترم کمیسیون (شیب)، فریادرس (وزارت امور خارجه)، بابایی (وزارت کشور)، خناری (دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک)، صیادی (شاهو ترابر پارس) و قیطاسی (حضرتی).

اهم موضوعات مطرح شده در جلسه کمیسیون:

۱- طبق دستور جلسه، در ابتدای این نشست آقای عبداللهی رئیس کمیسیون، گزارشی از ترانزیت کالا به دولت مرکزی عراق از طریق مرز مهران ارائه دادند که اهم آن به اختصار شامل موارد ذیل می باشد:

– از اوایل سال ۹۴ کالاها از طریق مرز مهران به دولت مرکزی عراق ترانزیت شده است.

– از اردیبهشت ۱۳۹۴ تا پایان آبان همان سال، ۱۲۶۰ دستگاه کامیون ایرانی به دولت مرکزی عراق حمل یکسره شده است. این موارد شامل کالاهای ترانزیتی بوده است که عمدتاً از مبداء بندرعباس، سرخس و انزلی بوده است.

– در همین مدت ۲۱۸۰ دستگاه کامیون ایرانی و خارجی (ترکیه) مبادرت به حمل کالاهای ترانزیتی به مقصد عراق از مرز مهران نمودند که در اوایل شروع ترانزیت کامیونها در سمت ایران به کامیونهای عراقی تخلیه و بارگیری می شد که متعاقباً و بعد از مدتی کوتاه کامیونهای حامل کالاهای ترانزیتی در گمرک (سمت عراق) مبادرت به تخلیه و بارگیری می نمایند.

– سپس مشکلات موجود در امر ترانزیت در مرز مهران نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 ۲- در ادامه آقای خناری نماینده گمرک گزارشی در خصوص چگونگی ورود موقت کامیونهای عراقی به کشور ارائه دادند که مورد توجه اعضاء و میهمانان قرار گرفت. نماینده گمرک عنوان داشتند که در ابتدا، مرز مهران به منظور ترانزیت کالا در نظر گرفته نشده بود ولی پس از اینکه در شمال عراق به دلایل ناامنی مشکلاتی بوجود آمد، کامیونهای ترکیه به مقصد مرز مهران، طی توافقی از مرز بازرگان وارد کشورمان شدند و مرز مهران از این پس هم مقصد ترانزیت ما شد و هم مقصر «کارنه تیر».

– در ادامه نامبرده طی آماری حجم صادرات ج ا ا از مرز مهران در هشت ماهه نخست امسال را ۸۱۶  هزار تن و به ارزش ۳۹۵ میلیون دلار عنوان کردند که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و به ارزش ۴۱۱ میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی ۳۷ درصد و از لحاظ ارزی ۴ درصد کاهش داشته است . البته این آمار مخصوص به گمرک مرز مهران می باشد. علاوه بر این آمار، آمار گمرکات داخلی نیز می باشد که در سال ۹۵ حجم صادرات ۸۰۸ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و یکصد میلیون دلار می باشد . که مجموع این دو آمار از لحاظ وزنی یک میلیون و ۶۲۴ هزار تن و از لحاظ ارزشی یک میلیارد و ۴۹۵ میلیون دلار بوده است.

– در سال ۹۴ تعداد ۷۷۴۵ دستگاه کامیون عراقی از مرز باشماق ورود موقت داشتند که این عدد در سال ۹۵ ، تعداد ۳۴۰۰ دستگاه می باشد. شایان ذکر است که اکثر این کامیونها تانکری هستند.

– ترانزیت خارجی از مرز پرویزخان در هشت ماهه نخست امسال ۶۲۷ هزار تن می باشد که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک میلیون و ۸۵۴ هزار تن بوده است که کاهش ۶۶ درصدی داشته است. گفتنی است که اکثر کالاهای ترانزیتی از این مرز شامل محمولات سوختی می باشد.

– ترانزیت سوخت از عراق در هشت ماهه نخست امسال ۲۳ هزار تن می باشد که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۳۰۳ هزار تن بوده است.

– صادرات از مرز پیرانشهر در هشت ماهه نخست سال ۹۵ به مقدار ۷۷۹ هزار تن بود که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۷ هزار تن بوده است.

۳- در ادامه آقای عبداللهی گزارشی از جلسه سازمان توسعه تجارت ایران که به ریاست آقای مودودی معاون سازمان برگزار گردید، ارائه دادند. ایشان عنوان داشتند که در جلسه مذکور چگونگی بازگشایی مرزهای شلمچه و چذابه برای کامیونهای ایرانی و عراقی برای حمل یکسره مورد بررسی قرار گرفت و افزودند که استفاده از این دو مرز برای افزایش صادرات کشور بخصوص صادرات استانهای جنوبی به استانهای جنوبی عراق اهمیت بسزایی دارد. وی ادامه داد که در این جلسه تصمیم گرفته شد تا هیئتی با حضور نمایندگان حاضر در جلسه سازمان توسعه تجارت از مرزهای مذکور بازدید بعمل آورند و این دو مرز برای این امر مورد استفاده قرار گیرد و در مرحله نخست با عبور تعداد محدودی کامیون ایرانی و عراقی، مقدمات استفاده از مرزهای شلمچه و چذابه آماده گردد.

در ادامه آقای بابایی نماینده وزارت کشور در خصوص بازگشایی این دو مرز  و پیگیری های صورت گرفته در این خصوص گزارشی ارائه دادند که اهم مطالب بیان شده به شرح ذیل می باشد:

– در مرز چذابه به نسبت شلمچه، مراودات بازرگانی بیشتر می باشد.

– در شلمچه باید اصلاح مسیر صورت بگیرد که بخشی از آن مربوط به ارگانهای نظامی مستقر در منطقه  می باشد و بخشی دیگر به سازمان مناطق آزاد بر می گردد.

– در تلاشیم تا طی هفته آینده بازدیدی از این مرز داشته باشیم.

– تلاش می کنیم تا طی ماه جاری بصورت آزمایشی به تعداد کمی ترانزیت (به تعداد ۲۰ الی ۳۰ کامیون) در این مرز داشته باشیم.

 پیشنهادات:

  • به منظور برخی مشکلات موجود در مرز مهران پیشنهاد گردید تا اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق طی نامه ای از وزارت امورخارجه بخواهد تا موضوع تفکیک دروازه اصلی و دروازه بازارچه مرزی و ترانزیت در مرز مهران را از طریق سفارت خود در بغداد پیگیری نماید.
  • پیشنهاد شد تا آسیب شناسی در خصوص علل کاهش صادرات و ترانزیت کالا به عراق صورت گیرد و پیشنهادات مشخصی در این خصوص ارائه گردد تا مشکلات موجود مرتفع گردد.

 

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد