بررسی مسئله کشیدن لوله نفتی اقلیم کردستان به ایران توسط مقامات بغداد و تهران

به گزارش منابع خبری محلی در اقلیم کردستان به نقل از خبرگزاری “فارس”، قرار است هفته آینده آقای بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به منظور مذاکره در خصوص ۵ موضوع نفتی و گازی با همتای عراقی به بغداد سفر کند. یکی از این موارد مورد بحث مربوط به سوآپ نفتی اقلیم کردستان از طریق ایران است که در این خصوص احداث خط لوله نفتی سلیمانیه به ایران مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت.

همچنین در این سفر قرار است موضوع احداث خط لوله انتقال نفت از بصره به پالایشگاه آبادان و مسیر معکوس آن یعنی خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از آبادان به بصره نیز مورد بررسی قرار گیرد. یکی دیگر از مواردی که در این سفر پیگیری خواهد شد موضوع مربوط به انتقال گاز ایران به بغداد است که حل و فصل نشدن مشکلات مالی موجب شده با وجود وعده‌های مکرر هنوز گاز ایران به بغداد نرسد.
مشکلاتی از قبیل معین نبودن بانکی که بهای گاز ایران باید از طریق آن منتقل شود، معین نبودن ارز مورد معامله ایران و عراق و همچنین مشکلات باز کردن LC برای پرداخت بهای گاز موجب تاخیر در آغاز اجرای قراردادی گازی ایران و عراق شده است .
براساس قرارداد صادرات گاز ایران به بغداد باید روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب از طریق خط لوله صادراتی به نیروگاه های بغداد صادر شود که علی رغم احداث این خط لوله و آمادگی دو طرف هنوز گاز ایران به بغداد وصل نشده است.
موضوع دیگری که قرار است در این سفر مورد ارزیابی قرار گیرد قرارداد احداث سایت آموزش آتش نشانی در حوزه نفت و گاز است که توسط نیروهای خبره HSE ایرانی به طرف عراقی آموزش داده خواهد شد.
در این خصوص، ناظم دباغ نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “روداو” ضمن اظهار بی اطلاعی از سفر وزیر نفت ایران به عراق، گفت:« هدف احتمالی این سفر وصل کردن نفت کرکوک، اقلیم کردستان و تمام عراق به ایران با هدف از صادرات آن به بازارهای جهانی از طریق این کشور است».

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد