عراق شروع به کاهش تولید نفت نموده و به تعهدات خود پایبند است

به گزارش هدانا، جبار علی لعیبی، وزیر نفت عراق در روز پنجشنبه اعلام کرد که عراق اجرای اقدامات لازم برای کاهش تولید نفت ملی را، در جهت پایبندی به تصمیم اوپک، آغاز کرده است.

به گزارش هدانا به نقل از رویترز، وزیر نفت عراق طی بیانیه ای اعلام کرد: “عراق به تعهدات خود نسبت به تصمیم اوپک که در آخرین جلسۀ برگزار شده در وین اتخاذ شد، پایبند است و در این راستا، طرح بررسی شدۀ کاهش تولید از میدان های نفتی این کشور را، با آغاز سال جدید، به اجرا در آورده است.”

در ماه نوامبر، تولیدکنندگان عضو اوپک توافق کردند که برای ایجاد تعادل در بازار و تقویت قیمت نفت، از اول ژانویۀ ۲۰۱۷، تولید خود را در مجموع ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. عراق به عنوان دومین تولید کننده بزرگ اوپک، توافق کرد تولید خود را ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و به ۴٫۳۵۱ میلیون بشکه در روز برساند.

عراق به عنوان کشوری که اقتصادش متکی به فروش نفت است، مخالف پذیرش توافق کاهش تولید بود و می خواست در این توافق مستثنی شود. دولت عراق در درخواست خود بیان داشت که از برای تامین مالی جنگ علیه شبه نظامیان دولت اسلامی، که در سال ۲۰۱۴ حدود یک سوم از خاک کشور عراق را به تصرف خود درآورده بودند، به درآمد بیشتری نیازمند است.

اما در روز توافق، عراق پذیرفت که نفت خود را به مقدار کمتری کاهش دهد. در توافق اوپک، میزان تولید نفت عراق حدود ۴٫۵۶۱ میلیون بشکه در روز پیشبینی شده بود.

دیروز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفته بود: در حالی که کشور عراق به دنبال اجرای تعهد خود نسبت به توافق کاهش تولید اوپک است، منطقه خودمختار کردستان بیش از سهمی که به آن ها اختصاص داده شده، نفت صادر می کنند.

مقامات منطقه کردستان هنوز آمار و ارقامی از صادرات نفت در ماه دسامبر منتشر نکرده اند، اما وزارت منابع طبیعی گفت: آن ها در ماه نوامبر، طور متوسط روزانه ۵۸۷،۶۴۶ بشکه به بندر جیحان ترکیه صادر کرده اند.

تحت شرایط بودجه ۲۰۱۷ ، که با وجود تحریم از سوی یک حزب کلیدی کردستان به تصویب رسید، منطقه خودمختار مجاز است ۲۵۰،۰۰۰ بشکه در روز از حوزه های نفتی تحت کنترل خود صادر کنند. این قانون حوزۀ مورد اختلاف کرکوک را که تحت کنترلِ نیروهای کرد قرار دارد اما توسط شرکت نفت شمال عراق (NOC) گردانده می شود، شامل نمی شود.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد