صورتجلسه پنجمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و گمرکات

بسمه تعالی

صورتجلسه پنجمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و گمرکات (دوره جدید) اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق مورخ ۲۸ دی ۱۳۹۵

پنجمین جلسه کمیسیون «حمل و نقل و گمرگ اتاق مشترک ایران و عراق، با حضور اعضا و میهمانان، رأس ساعت ۱۴ (۲۸ دی ۹۵) در محل اتاق برگزار شد.

اعضاء و میهمانان حاضر در جلسه:

سرکار خانم ها: شعبانی عضو هیأت مدیره اتاق، نیکپور نائب رئیس کمیسیون،  عمادزاده ، سلیمی و قوامی .

جناب آقایان: اسدپور منفرد عضو هیأت مدیره و کمیسیون، عبداللهی رئیس کمیسیون، فریادرس ( وزارت امور خارجه)، لواسانی(سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای)، جعفرزادگان نائب رئیس کمیسیون ، صیادی، کریمی، مقدسی فر، گرامی، حیدریان، جنگ آوران، مسافری، قهرمان زاده، قیطاسی، حسین زاده  و عباسی.

photo_2017-01-23_10-50-21

اهم موضوعات مطرح شده در جلسه کمیسیون:

۱- در ابتدای این نشست اخبار و اطلاعات مرتبط با حوزه عراق مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت و همچنین گزارش واردات و صادرات ۹ ماهه نخست سال ۹۵ کل کشور نیز توسط آقای عبداللهی ارائه شد که اهم آن به اختصار شامل موارد ذیل می باشد:

– ۲۸ میلیون تن کالاهای نفتی و غیر نفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد و ۵۸/۳ میلیون تن صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل واردات ۱/۶ درصد کاهش و صادرات ۳/۵ درصد افزایش داشته است که از این مجموع، سهم جاده ۷ درصد و سهم دریا ۹۳ درصد می باشد. در واردات جاده ای نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱/۷ درصد افزایش داشته ایم و در صادرات ۷/۸ درصد کاهش داشته ایم.

– ۹ درصد واردات شامل کالای نفتی و ۹۱ درصد غیر نفتی بوده است. در صادرات ۳۴ درصد نفتی و ۶۶ درصد غیر نفتی بوده است.

– واردات کالاهای حمل شده از مرزهای جاده ای ۱/۳۸۷/۵۶۴ تن و صادرات آن ۴/۶۶۵/۰۶۳ تن بوده است که در واردات ۲۱/۷ درصد رشد و در صادرات ۸ درصد کاهش مشاهده می شود.

– سهم کامیونهای ایرانی و خارجی در جابجایی واردات: ایرانی ۳۹ درصد و خارجی ۵۹ درصد می باشد و در صادرات: ایرانی ۷۰ درصد و خارجی ۳۰ درصد می باشد.

– در خصوص مسافر، در ۹ ماهه امسال ۲۵۷ هزار نفر مسافر توسط ۳۳ هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری وارد کشور شدند که سهم اتوبوس ۲۷ درصد، سواری ۶۸ درصد و همچنین خودروی ون ۵ درصد می باشد. همچنین تعداد ۲۸۹ هزار نفر مسافر توس ط ۳۸ هزار دستگاه وسیله نقلیه از کشور خارج شدند.

از نظر ورود مسافر ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشتیم و از نظر خروج مسافر، ۷ درصد کاهش داشته ایم.

– ترانزیت مواد نفتی ۱/۲۱۳/۰۰۰ تن می باشد که ۶۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. و همچنین در کالاهای نفتی و غیر نفتی ۵/۶۰۰/۰۰۰ تن می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد کاهش داشته است.

– گفتنی است آمار فوق بصورت کامل و مجزا در سایت «سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای» به آدرس www.rmto.ir  قابل دسترسی می باشد.

photo_2017-01-23_10-50-29

 ۲- در ادامه آقای لواسانی از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص مرزهای رسمی با عراق نکاتی فرمودند که اهم آن به شرح ذیل می باشد:

 • فاز اول و دوم پایانه مرزی تمرچین با هزینه ۳۵ میلیارد تومان مورد بهره برداری قرار گرفته است.
 • مرز خسروی بیشتر جنبه مسافری آن مد نظر قرار گرفته است که با هزینه ۲۶/۵ میلیارد تومان، هم اکنون در حال فعالیت می باشد.
 • فاز اول مرز پرویزخان که احداث سالن مسافری است انجام گرفته است که این سالن بصورت دو منظوره (مسافری و تجاری) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین گمرک ایران دستگاه X-Ray در این مرز قرار داده است و بیش از ۸۰ درصد ترانزیت سوخت از اقلیم، از این مرز انجام می پذیرد.
 • وجه غالب مرز مهران مسافری است که در یک ساله اخیر موضوع تجارت هم در این مرز رونق گرفته است. البته طی ۲ سال اخیر حمل یکسره کالا با استفاده از کامیونهای ایرانی و عراقی از این مرز در حال انجام می باشد.
 • وجه غالب مرز شلمچه مسافری است ولی وجه تجاری آن از طریق بار انداز منطقه آزاد اروندکنار در حال انجام است. سازمان راهداری تا کنون ۲۵ میلیارد تومان در این مرز هزینه کرده است تا وجه تجاری آن از بار انداز به پایانه مرزی منتقل گردد. در چذابه نیز طرح جامع پایانه در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار اجرا شده است که شامل یک سالن مسافری، یک سالن تجاری و یک بار انداز می باشد.
 • مرز سیرانبند در کردستان فعلا بصورت بازارچه مرزی فعالیت دارد. در مرز باشماق تاکنون ۳۹ میلیارد تومان هزینه شده است. در فاز اول آن سالن تجاری این مرز ساخته شده است و فاز دوم آن هم سالن مسافری می باشد.
 • در مجموع تاکنون حدود ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه برای ساخت، تکمیل و بهره برداری پایانه های مرزی هزینه شده است و پیگیری هایی جهت دریافت ۷۵ میلیارد تومان دیگر اعتبار در حال صورت گرفت می باشد.

۳ – در ادامه جلسه، آقای مسافری از شرکت نصر الرافدین، گزارشی در خصوص مشکلات موجود در زمینه حمل و نقل در عراق، ارائه دادند که اهم این مشکلات به اختصار شامل موارد زیر می باشد:

 • مشکلات مالی: شامل هزینه های گمرک و ویزا.
 • مشکلات بارنامه: وجود مغایرت در برخی CMR و بارنامه ها .
 • مشکلات بیمه: عدم حصول خسارت وارده به ناوگان ایرانی در صورت وقوع حادثه.
 • مشکلات امنیتی: این مشکل سبب توقفهای زیاد و در نهایت باعث ایجاد مشکل و افزایش هزینه می گردد.

۴- در ادامه، آقای عبداللهی در ارتباط با موضوع مطرح شده در بند ۳ دستور جلسه، اعلام داشتند با توجه به پیگیری های انجام شده، بسیاری از مشکلات از جمله صدور روادید، هزینه ها و … برطرف شده و هم اکنون نیز حمل یکسره کالا با کامیونهای ایرانی و عراقی رو به افزایش می باشد. ایشان در خصوص صدور اسناد حمل برای کامیونهای اعزامی به عراق از طریق مرز مهران نیز توضیحاتی ارائه نمود و اعلام داشت روند فعلی و کنترل های موجود با پیگیری های مربوطه بهتر شده و شرکتها و رانندگان نسبت به رعایت این امور اقدامات لازم را بعمل می آورند که استفاده از اسناد حمل و نقل نقش بسیار پر رنگی در توسعه حمل یکسره به عراق داشته و از تخلفات بسیاری نیز جلوگیری بعمل می آورد.

photo_2017-01-23_10-50-34

 پیشنهادات:

۱- نماینده وزارت خارجه پیشنهاد دادند تا مشکلات حوزه حمل و نقل در حوزه عراق احصا شده و همچنین پیشنهادات مربوط به آن نیز بیان گردد تا در جلسات با طرف عراقی مطرح گردد. ( مثل بحث تُناژ و همچنین دریافت عوارض اضافه در برخی استانهای عراق و … )

۲- پیرو تصمیمات جلسه ماه پیش در سازمان توسعه تجارت در خصوص استفاده از مرز شلمچه و چذابه به منظور بازگشایی این دو مرز برای حمل یکسره با کامیونهای ایرانی و عراقی، مکاتباتی صورت گیرد تا این تصمیم سازمان توسعه تجارت، عملی گردد.

۳- در جلسات آتی بنا بر ضرورت، از اتحادیه و صنف های مربوطه جهت شرکت در جلسات دعوت بعمل آید.

۴- شایسته است هر نوع مکاتبه اتاق ایران که مربوط به حوزه حمل و نقل در عراق می باشد، با درخواست نظر از اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و کمیسیون حمل نقل آن صورت گیرد و همچنین این پیشنهاد در جلسات هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق عنوان گردد.

۵- پیگیری شود تا جلسه روسای کمیسیونها با هیات مدیره اتاق مشترک برگزار گردد.

۶- در تمامی نشست هایی که به نوعی مرتبط با حوزه حمل و نقل جاده ای با عراق است و اتاق مشترک ایران و عراق نیز در آن حضور دارد، حتی الامکان از کمیسیون حمل و نقل نیز یک نفر حضور داشته باشد.

 

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد