سالی ۵۰۰ میلیون دلار فرآورده لبنی به عراق صادر می‌شود

سعید اوحدی امروز در نشست خبری همایش سالانه تجاری ایران و عراق با بیان اینکه باید تحلیل شفاف و روشنی از وضعیت عراق داشته باشیم، گفت: اگر این تحلیل وجود نداشته باشد، حتماً در روابط تجاری دچار چالش می‌شویم.

مشاور معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در مسائل سیاسی در عراق صاحب‌نظر است و نفوذ بسیار بالایی دارد، گفت: باید تحلیل کنیم که چطور در راهبرد امنیتی عراق که بسیار هم پیچیده است و یک روزی آمریکا این راهبرد را داشت، امروز ما در حوزه‌های امنیتی عراق با مشارکت عراق تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر هستیم، اما در حوزه‌های اقتصادی هنوز با چالش مواجهیم.

مشاور معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: ما در مجموعه ستاد اقتصادی عراق یک اتاق فکر تشکیل دادیم که به این نتیجه رسیدیم که ۶ کمیته در حوزه‌های مختلف نفت و انرژی، گردشگری، صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی، امور بانکی، سلامت و درمان، صدور خدمات فنی و مهندسی با ترکیبی از فعالان بخش خصوصی و مسئولان دولتی مربوط به آن تشکیل دهیم.

اوحدی با بیان اینکه امروز در حوزه خدمات فنی و مهندسی به علت مشکلات مالی در عراق به بن‌بست مطلق رسیده‌ایم، گفت: حجم قراردادهای ایران در جنوب عراق و دولت مرکزی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

مشاور معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: در زمینه خدمات فنی و مهندسی ۶۰۰ میلیون دلار قرارداد در اقلیم کردستان داریم، ولی از این قراردادها و سایر قرادادها که مجموع آنها ۲ میلیارد دلار است، هنوز هیچ مبلغی به پیمانکاران و شرکت‌های ما پرداخت نشده است.

وی در ادامه با اشاره به پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری به عنوان مسکن و نه اعتبار توسط دولت به شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی که در عراق سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: این اقدام برای پیمانکاران و سرمایه‌گذاران ما در بخش خدمات فنی و مهندسی در عراق فقط یک مسکن است.

اوحدی با بیان اینکه ظرفیت خوبی در عراق برای صادرات لبنیات وجود دارد، گفت: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار محصولات لبنی از ایران به عراق صادر می‌شود، اما این صادرات توسط حدود ۳۲۰ شرکت تولید‌کننده لبنیات انجام می‌شود که تعدد این شرکت‌ها تهدیدآمیز است، چرا که بعضی از شرکت‌ها برند و هویت ما را در صدور این محصولات زیر سئوال می‌برند.

اوحدی بیان داشت: اگر ما به دنبال توسعه پایدار در روابط اقتصادی با کشور عراق هستیم، کلام کلیدی این است که باید به دنبال مشارکت در سرمایه‌گذاری باشیم.

اوحدی تصریح کرد: اگر فقط به صدور کالا اکتفا کنیم، در آینده با امن شدن وضعیت عراق و آزاد شدن موصل، نمی‌توانیم با رقبای اقتصادی در این کشور رقابت کنیم.

وی با بیان اینکه با فراهم آمدن شرایط خوب امنیتی در این کشور و حضور سایر رقبا جنگ اقتصادی ایجاد می‌شود، گفت: بنابراین ما باید به دنبال مشارکت اقتصادی با شرکت‌های عراقی باشیم.

مشاور معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: هنوز حمل و نقل مستقیم کالا به عراق نداریم، اما می‌توانیم با مشارکت با شرکت‌های حمل و نقل عراقی این موضوع را حل کنیم.

وی با بیان اینکه مهمترین موضوع امروز مشکل بانکی در عراق است، گفت: ضمانت‌نامه‌های بانکی ما علیرغم اینکه توسط بانک‌های مرکزی دو کشور به امضاء رسیده توسط بانک‌های عراقی از پیمانکاران و شرکت‌های ما پذیرفته نمی‌شود.

وی بیان داشت: ظرفیت تجاری بزرگی برای ایران در عراق وجود دارد و وظیفه ما حمایت از بخش خصوصی و آسیب‌شناسی مشکلات است.

براساس این گزارش اتاق بازرگانی ایران و عراق و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در نظر دارند مشترکا «همایش بزرگ سالانه تجارت ایران و عراق» را در تیرماه سال ۹۶ و با حضور مقامات بلند پایه سیاسی و تجاری ایران و عراق برگزار کنند.

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد