سفیر ایران: بغداد در برگزاری انتخابات درعراق همکاری خوبی کرده است

82536266-71625219

سفیر کشورمان در عراق روز جمعه بعد از انداختن رای خود به صندوقی که در محل کنسولگری سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد مستقر شده است، از همکاری خوب دولت عراق در برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری ایران در داخل این کشور ، تقدیر کرد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘ایرج مسجدی’ افزود که دولت عراق و مسئولان و دستگاه های امنیتی عراق در تامین امنیت صندوق ها و دسترسی ایرانیان مقیم و زائران ایرانی به مراکز اخذ رای، همکاری خوبی داشته اند.
وی خاطر نشان ساخت که امکان استقرار صندوق در همه جای عراق نیست و شاید برخی از ایرانیان به دلیل بعد مسافت، نتوانند به صندوق های رای دسترسی پیدا کنند، اما بدون شک آنهایی که مایلند در تعیین سرنوشت کشور مشارکت کرده و اعطای رای را حق خود می دانند، تحت هر شرایطی خود را به صندوق های رای خواهند رساند.
سفیر کشورمان در عراق اضافه کرد که برخی از ایرانیان مقیم عراق از مسافت های بسیار طولانی خود را به بغداد و سفارت رساندند و رای خود را به صندوق ریختند که یکی از این افراد، هموطنی بود که از استان دیاله در شرق عراق خود را به بغداد رساند تا در انتخابات شرکت کند.
مسجدی که مدت کوتاهی است، به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران کار خود را در عراق آغاز کرده است، امروز جمعه در اولین ساعات بامداد به وقت محلی عراق، اولین رای خود را در خارج از کشور به صندوق رای ریخت.
ایرج مسجدی درباره این تجربه جدید افزود که طبیعتا از حیث آسانی و سرعت عمل اعطای رای، به دلیل نبود صف های طویل رای دهندگان و ازدحام جمعیت مانند آنچه در داخل کشور جریان دارد، تجربه ای جدیدی بود، اما از حیث شور و علاقه رای دهندگان، تفاوتی با داخل ایران وجود ندارد.
مسجدی استقبال عمومی ایرانیان مقیم و زائران ایرانی را در عراق بسیار بالا و با شور و شوق توصیف کرد و گفت: گزارش ها از صندوق های اخذ رای در شهرهای زیارتی کربلا، کاظمین، نجف و سامراء و گذرگاه مرزی مهران و شهر بصره حاکیست که حضور مردم در اولین ساعات بامداد امروز به وقت محلی عراق، با شکوه بوده است.
ایرج مسجدی در پاسخ این سوال که پیش بینی او برای انتخابات امروز چیست؟ تاکید کرد: پیش بینی این است که استقبال و مشارکت مردمی آنقدر بالا خواهد بود که بی شک در داخل کشور، مدت زمان رای گیری تمدید خواهد شد و احتمالا در شهرهای زیارتی به دلیل ازدحام جمعیت ناچار به تمدید شویم.
مسجدی در پایان گفت که در عراق ۲۳ صندوق رای در هشت استان عراق شامل بغداد، بصره، کربلا، نجف، صلاح الدین، واسط، اربیل و سلیمانیه ایجاد شده و رای گیری از ساعت ۸ صبح جمعه به وقت محلی بغداد( ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) آغاز شده است.
عراق بعد از آمریکا بیشترین تبعه ایرانی حائز شرکت در انتخابات را دارا است.
بر اساس گزارش رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور، این انتخابات در ۱۰۳ کشور و ۱۳۲ نمایندگی کشورمان و همچنین ۲۷۹ شعبه اخذ رای برگزار می شود و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی خارج از کشور حائز شرایط رای دادن هستند.
۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت که از این تعداد یک میلیون و ۳۵۰ هزارو ۲۹۴ نفر رأی اولی خواهند بود، امروز از میان ۴ نامزد این دوره یعنی سید مصطفی آقا میر سلیم، سید ابراهیم رئیسی، حسن روحانی و سید مصطفی هاشمی طبا، یکی را به عنوان رئیس دولت دوازدهم انتخاب خواهند کرد.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد