دیدار هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با سفیر عراق در تهران

به گزارش خبرنگار هدانا ، اعضاء هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به ریاست دکتر یحیی آل اسحق عصر دیروز در محل سفارت جمهوری عراق با سید راجح الموسوی ، سفیر این کشور در تهران دیدار نمودند

طی این دیدار اعضاء هیأت مدیره اتاق مشترک به تشریح مشکلات فعالان اقتصادی ایرانی در عراق از قبیل ویزا ، گمرک ، گواهی مبدأ ، مشکلات بانکی و ارزی و مشکلات مربوط به بیمه و سایر مشکلاتی که بازرگانان ایرانی در تجارت فیمابین ایران وعراق با آن مواجه هستند پرداخته و هر یک برخی از موارد را به تفصیل برای سفیر عراق تشریح کردند .

در این دیدار دکتر یحیی آل اسحق در خصوص مشکلات ناشی از تغییرات دفعی و غافلگیرانه قوانین و مقررات در عراق توضیحاتی ارائه نمود و نیز وجود تبعیض در تعرفه های گمرکی عراق بین صادرکنندگان ایرانی و صادرکنندگان برخی دیگر از کشورها را مانعی مهم در ارتقاء مناسبات اقتصادی فیمابین برشمرد .

در ادامه شعبان فروتن ، محمدعارف ابراهیمی و شهلا عموری نواب رئیس اتاق مشترک به اهمیت جایگاه اتاق های بازرگانی مرزی در تحکیم و تقویت روابط اقتصادی دو جانبه اشاره نمودند . ایشان همچنین از برنامه موجود جهت راه اندازی دو نقطه مرزی جدید در استان ایلام خبر داده و از سفیر عراق جهت بازدید از استانهای مرزی ایلام ، کرمانشاه و خوزستان دعوت نمودند .

همچنین علی نیازی و فاطمه شعبانی از اعضاء هیأت مدیره اتاق مشترک به ضرورت اجرائی شدن تفاهمات صورت گرفته در خصوص تسهیل مبادلات پولی و بانکی فیمابین دو کشور و مشکلات بیمه ای در تعاملات اقتصادی فیمابین دو کشور اشاره نموده ، لزوم تسهیل در ورود صنعت بانک و بیمه ایران به بازار عراق را مورد تأکید قرار دادند .

سید حمید حسینی و محسن چمن آراء ، دیگر اعضاء هیأت مدیره اتاق مشترک نیز به توانمندی اقتصاد ایران و ظرفیت های موجود در زمینه های صنعتی و معدنی و کشاورزی اشاره کرده ، آمادگی بخش خصوصی ایران را برای کمک به توسعه عراق تبیین نمودند

مهدی کرمی پور ، دبیرکل اتاق مشترک نیز مشکلات فعالین اقتصادی ایرانی در دریافت ویزای متعدده را متذکر و خواهان حل آن سوی عراق گردید

در ادامه سفیر عراق نیز در این جلسه به ارائه توضیحاتی پیرامون مسائل و مشکلات فیمابین پرداخت و مشکلات داخلی عراق را عمده ترین مانع بر سر راه تحقق تفاهمات صورت گرفته تا کنون دانست و در عین حال قول مساعد جهت همکاری برای رفع موانع موجود داد

در عین حال وی وجود برخی از مشکلات در قوانین و مقررات ایران را نیز متذکر شد و خواهان رفع موانع سرمایه گذاری عراقی ها در ایران و رفع برخی از مشکلات فعالین اقتصادی عراقی در ایران گردید .

در این دیدار سفیر عراق پیشنهادی جهت فعال سازی مناطق آزاد و نیز راه اندازی نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی در بصره را ارائه نمود که مورد تأیید و استقبال طرف ایرانی نیز قرار گرفت .

نهایتا مقرر گردید که مسائل مطروحه در قالب لوایحی به ضمیمه راهکارهای پیشنهادی تنظیم و به سفیر عراق ارائه شود تا پس از بررسی و حصول توافق ، مبنای همکاری فیمابین برای حل مشکلات موجود قرار گیرد .

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “دیدار هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با سفیر عراق در تهران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *