معاون وزیر برق عراق: درحال حاضرایران تنها صادر کننده برق به عراق است

139412131559425867264924

معاون وزیر برق عراق گفت که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تنها کشوری است که به عراق برق صادر می کند.

به نقل خبرگزاری ایرنا، ‘عادل کاظم جریان’ افزود که جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای منطقه، تنها کشوری است که با حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ مگاوات در ساعت، برق به عراق صادر می کند.
به گفته وی، یک شرکت ترکیه ای با استقرار شناورهایی در بنادر جنوبی عراق قبلا به میزان ۳۵۰ مگاوات برق به جنوب عراق صادر می کرد که سال گذشته این شرکت از تامین برق جنوب عراق انصراف داد و در حال حاضر ایران تنها کشور تامین کننده برق عراق است.
معاون وزیر برق عراق خاطر نشان ساخت، برغم اینکه جمهوری اسلامی ایران، بخش قابل توجهی از کمبود برق عراق را تامین می کند اما هنوز نیاز عراق به برق، بالا است.
براساس اعلام قبلی وزارت برق عراق، میزان تولید برق این کشور ۱۲ هزار مگاوات در ساعت است که در اوج گرما حداکثر مصرف به ۲۱ هزار مگاوات می رسد و بر همین اساس هرساله در تابستان این کشور با کمبود و در نتیجه قطع برق مواجه می شود.
کشور عراق برنامه ریزی برای تامین ۱۵ هزار مگاوات برق در ساعت کرده که از طریق خرید برق از کشورهای همجوار و خصوصی سازی تامین برق، درصدد رفع این مشکل است.
معاون وزیر برق از اتمام طرح صدور گاز ایران به عراق خبر داد و گفت که در صورت تزریق گاز به سه نیروگاه تامین برق در بغداد، مشکل کمبود برق در پایتخت عراق به طور قابل ملاحظه ای برطرف می شود و امکان تامین برق به میزان بیش از ۲۰ ساعت در شبانه روز وجود دارد.
وی نیروگاه هایی که قرار است از گاز ایران تغذیه شوند را نیروگاه برق ‘بسمایه’ با ظرفیت یک هزار مگاوات، نیروگاه ‘منصوریه’ با ظرفیت ۷۵۰ مگاوات و نیروگاه ‘شهرک صدر’ با ظرفیت ۶۴۰ مگاوات در ساعت ذکر کرد.
عراق امسال موفق شده است که میزان ساعت تامین برق شهری را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد اما هنوز برخی مناطق پایتخت به ویژه مناطق پرجمعیت بغداد در شبانه روز به ازای هر دو ساعت برق، دو ساعت یا بیشتر خاموشی دارند.
در حال حاضر وزارت برق عراق در حال مذاکره با شرکت گاز ایرانی برای شروع تزریق گاز به نیروگاه های تامین برق حومه بغداد است که به دلیل مسائل مالی که طرف عراقی هنوز نتوانسته حل کند، تزریق گاز به طور عملی شروع نشده است.
‘مجتبی خسروتاج’ معاون وزیر صنایع، معادن و تجارت کشورمان در سفر اخیر خود به بغداد در گفت وگو با ایرنا گفته بود که ایران در زمینه صادرات برق به عراق نگاه منطقه ای دارد.
خسروتاج اضافه کرد که عراق می تواند نقطه اتصال شبکه برق کشورمان به کشورهای غرب خاورمیانه به منظور صادرات برق به سوریه، لبنان، اردن، مصر و شمال آفریقا باشد.
جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهای منطقه است که دارای مازاد برق است که می تواند بخشی از آن را به کشورهای منطقه صادر کند.
کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله امارات عربی متحده نیز علاقه مندی خود را برای اتصال شبکه برق کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به شبکه برق سراسری عراق اعلام کرده اند.
ترکیه در گذشته در تامین بخشی از برق عراق نقش داشت که به دلیل حوادث ناشی از حمله داعش در ژوئن ۲۰۱۴، این طرح ها متوقف شد و بعد از آن یک شرکت ترکیه ای با استقرار شناورهایی در بنادر جنوبی عراق، بخشی از برق استان بصره را تامین می کرد که این شرکت نیز نتوانست به کار خود ادامه دهد و انصراف داد.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد