سرکنسول ایران در کربلا: سهم ما در بازار عراق فقط 12 درصد است

Img2017061109121157

عصر شنبه نخستین جلسه از مجموعه نشست های ماهیانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با موضوع تحولات آینده عراق برگزار شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا در این نشست گفت: کشور ما با وجود برخورداری از بیشترین مرز خاکی با عراق، سهم ناچیز ۱۲ درصدی از این بازار دارد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «میرمسعود حسینیان» افزود: عراق ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد اما ۲۲ درصد بازار آن در اختیار ترکیه است.
به گفته این مسوول، ایران سالیانه هشت میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به عراق دارد و ۸۵ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به این بازار صورت می گیرد.
وی بیان داشت: موفق ترین شرکت ایرانی در این کشور شرکت کاله با سابقه بیش از چهار سال است که دلیل آن ثبات فعالیت عنوان می شود.

** مشکلات بازرگانان ایرانی در بازار عراق
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا تصریح کرد: حمایت اندک دولت، پیگیری نامناسب بازرگانان ایرانی، مسائل مرزی، مالی و بیمه ای، ضعف برخی طرف های ایرانی در عمل به وعده ها، نیاز به سرمایه گذاری و روابط خارج از چارچوب و روال قانونی بازرگانان ۲ طرف با یکدیگر عمده مشکلات بازرگانان ایرانی در بازار بزرگ عراق است.
به گزارش ایرنا، چندی پیش رایزن بازرگانی عراق در ایران اعلام کرد: ایران سومین کشور تامین کننده کالاهای مورد نیاز عراق است.
«شاکر رزاق الدعمی» در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: در همکاری اقتصادی و صادرات به عراق جایگاه نخست متعلق به چین و جایگاه دوم مربوط به ترکیه است.
به گفته وی، در سال ۲۰۱۶ ایران از نظر صادرات به عراق جایگاه سوم را داشت که اکنون میزان صدور کالا و خدمات افزایش یافته است.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد