عراق تولید نفت خود را ۳ برابر افزایش می‌دهد

17-6-11-94219391146

عراق طرح سه برابر کردن ظرفیت تولید نفت خود را با پروژه های جدید آغاز کرده است.

خبرآنلاین به نقل از بلومبرگ نوشت: سومین کشور صادرکننده نفت جهان برنامه دارد که با طرح های سه گانه تا سال ۲۰۲۱ با افزایش صادرات نفت، بازار جهانی را متاثر کند.

فیاض نعمه معاون وزیر نفت عراق می گوید:« عراق ۱٫۵ میلیون بشکه در روز به میزان تولید خود می افزاید،البته این رقم به جز تولید منطقه خودمختار کردستان است.» او گفته است که کشورش بیش از ۲ میلیارد دلار در سال بنزین و گازوییل وارد می کند.

افزایش تولید نفت طبق برنامه های قبلی در دستور کار دولت این کشور بوده  که البته  با تاخیر هم مواجه شده است.این تاخیر حتی شامل مناطقی خارج از مناطق نظامی است.تا قبل  از سال ۲۰۱۲ میلادی، دولت عراق اعلام کرده بود که می خواهد ظرفیت تولید خود را ۷۶۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد که این برنامه از آن سال شروع شده است.این هدف البته به دلیل کاهش قیمت نفت در بازار جهانی از سال ۲۰۱۴ به کندی در حال انجام است.

برنامه ای که با ایجاد دومین پالایشگاه در بصره رسما آغاز شد،اگرچه از آخرین مهلت مناقصه برای تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز از این پالایشگاه نزدیک به سه ماه می گذرد،اما آنطور که النعمه گفته در کرکوک مناقصه برای تولید روزانه  700 هزار بشکه طی همین ماه برگزار خواهد شد.در نصیریه هم دو شرکت چینی برای تولید ۱۵۰ هزار بشکه در روز به توافق رسیده اند.عراق همچنین به زودی مناقصه تازه ای را برای به روز کردن قرارداد تولید در بصره و دورا برگزار خواهد کرد.

در کربلا پروژه برداشت ۱۴۰ هزار بشکه در روز توسط شرکت ساخت و توسعه مهندسی هیوندایی تاخیر دارد.دولت به ازای سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری که این شرکت انجام می دهد، نفت در اختیار هیوندایی قرار می دهد.

این کشور همچنین برنامه سرمایه گذاری در خارج از کشور را نیز دنبال می کند؛ البته نه فقط با صدور نفت خام بلکه با سرمایه گذاری در پالایشگاههایی در عمان و چین به دنبال مشتری های ثابت برای نفتی که تولید می کند،است.

عراق برای افزایش ظرفیت های تولید نفت خام کار می کند،حتی اگر در توافقی که کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک برای توقف تولید داشتند،مشارکت کرده باشد.

جابر العیبی وزیر نفت عراق در جریان نشست اوپک در وین که اخیرا برگزارشد،گفته بود که :«این کشور برنامه افزایش تولید نفت تا ۵ میلیون بشکه در روز را تا پایان سال جاری محقق خواهد کرد.» عراق در حال حاضر می تواند بیش از ۴٫۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند.

العیبی می گوید:«تولید نفت عراق روز به روز در حال افزایش است و ما برای این میزان تولید نیاز به انبار و البته بازار داریم.»

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد