سفیر ایران از فعالان اقتصادی ایران خواست بطور جدی تر در عراق حضور یابند

82565853-71680390

سفیر ایران در عراق چهارشنبه شب در جمع فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی و برخی مقام های عراق، از شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی خواست، برای کمک به ملت برادر عراق و کمک به بازسازی این کشور، بطور جدی تری در بازار عراق حضور یابند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایرج مسجدی در آخرین ضیافت افطاری سفارت ایران درعراق، خطاب به فعالان اقتصادی ایران گفت، همانگونه که در جنگ علیه تروریسم و سایر بحران ها برادرانه در کنار ملت و دولت عراق ایستادیم، در حوزه اقتصادی نیز در کنار برادرانمان خواهیم ایستاد.
وی در عین حال از مقام های عراقی نیز خواست ، زمینه های حضور شرکت های ایرانی را برای حضور در عراق فراهم و برای رفع موانع این حضور اقدام کنند.
ایرج مسجدی ، دوران فعلی عراق را دوره گذار از دیکتاتوری به دمکراسی دانست و گفت متاسفانه تروریسم و جریان های تکفیری از همان ۲۰۰۳ میلادی و تشکیل نظام جدید سیاسی در عراق اجازه ندادند مردم عراق طعم دمکراسی و آزادی را بچشند و هنوز دولت جدید پا نگرفته بود که آن را وارد درگیری ها و منازعات مختلف کردند.
وی، شرایط عراق بعد از دیکتاتور را به سال های اولیه پس از انقلاب اسلامی در ایران تشبیه کرد و گفت ما نیز در ایران همین مشکلات یعنی تروریسم و جنگ را داشتیم و آن را سپری کردیم و اکنون آرزو می کنیم که عراق نیز با موفقیت این مرحله را طی کند و وارد مرحله سازندگی شود.
سفیر ایران در عراق، با بیان اینکه زمانی فراخواهد رسید که عراق تمام نیازهای خود را در داخل تامین خواهد کرد، گفت، وزارت خانه ها و موسسات و شرکت های ایرانی همانطور که در حوزه های سیاسی و امنیتی در کنار عراق بوده اند، درعرصه اقتصادی نیز در کنار ملت و دولت عراق خواهند بود.
در نشست بعد از افطاری ، به رسم همیشگی، برخی فعالان اقتصادی عراقی و ایرانی و نیز برخی مسئولان عراقی حاضر در جلسه صحبت کردند و برخی مشکلات و موانع موجود بر سر راه همکاری های اقتصادی را نیز مطرح کردند.
حاضران در این جلسه، حملات تروریستی در چهارشنبه هفته گذشته به تهران را محکوم کرده و اعلام کردند که ملت عراق درنبرد علیه تروریسم با ملت ایران در یک سنگر حضور دارند.
معاون وزیر بازرگانی عراق هم در این جلسه طی سخنانی بر حضور قدرتمند شرکت های ایرانی در مرحله بازسازی و سازندگی عراق تاکید کرد و ضمن ارائه گزارشی در خصوص روند همکاری های دو کشور ، پیشنهاد داد یک بانک مشترک ایرانی و عراقی تشکیل شود.
رئیس شورای سرمایه گذاری عراق نیز دراین جلسه ، پیرامون زمینه های سرمایه گذاری درعراق، اجرای پروژه های بازسازی صنایع و واحدهای تولیدی توسط شرکت های ایرانی و راه های برداشتن موانع همکاری ها صحبت کرد.
فعالان اقتصادی عراقی و ایرانی ، از سفیر ایران بخاطر برپایی چنین جلساتی که به گفته محل تلاقی و شناخت فعالان اقتصادی از پتانسیل ها و ظرفیت های همکاری هاست، تقدیر کردند.
مراسم ضیافت افطاری امسال برای ۱۰ شب در سفارت ایران در بغداد برگزار شد که به طیف های مختلف ازجمله، مقام های ارشد و مسئولان طراز اول ، احزاب و جریان های سیاسی، شخصیت ها و چهره های فرهنگی و علمی، سران و شیوخ عشایر و نیز فعالان حوزه های زنان عراق اختصاص داشت.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد