مراحل و موانع ثبت شرکت و برند در کشور عراق/ گفتگو با محمد علی تنگستانی

 429734738_620175                                                                

با توجه به اهمیت بازار عراق در تجارت خارجی کشورمان و ضرورت استفاده از تجربیات ارزشمند فعالان صادراتی به عراق، بر آن شدیم تا در مصاحبه ای با محمد علی تنگستانی از اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با او در زمینه ثبت شرکت و برند در کشور عراق به گفتگو بنشنیم که در ذیل از نظرتان می گذرد.

چگونه و از چه زمانی فعالیت تجاری در بازار عراق را آغاز کردید؟

همان گونه که اطلاع دارید از سال ۲۰۰۳ که حکومت دیکتاتوری صدام سقوط کرد بعد از مدتی کالای ایرانی وارد بازار عراق شد. کشورهایی مثل ترکیه، اردن، مصر، کویت و عربستان با برندهای باسابقه و معروف قبل از ما در بازار عراق حضور داشتند خصوصا ترکیه که با صادرات کالاهای باکیفیت در بازار آن کشور حضور داشت.

اولین حضورم جهت تحقیقات و مطالعه بازار برای فعالیت تجاری پایدار و دراز مدت در بازار عراق، سال ۲۰۰۷ با سفر به شهر بغداد بود. آن زمان چون کالاهای با کیفیت ایرانی شناخته شده نبود و قیمتش نزدیک به کالاهای ترکیه و عربستان بود مورد استقبال خریداران عراقی قرار نمی گرفت و از برند ایرانی توقع قیمت پایین تری داشتند متاسفانه این مسئله سبب شده بود که به اجبار اغلب کالاهای ایرانی با کیفیت پایین و قیمت ارزان به بازرگانان عراقی پیشنهاد شود.

چرا تصمیم به ثبت برند و شرکت در عراق گرفتید؟

در زمان تحقیقات بازار متوجه شدم کالاهای با کیفیتی که در کشورهای اردن و عربستان تولید شده و برند های شناخته شده ای هم در بازار عراق می باشند تقلبی آنها از کشور های چین و سوریه وارد عراق می شود و با قیمت نازل تر به فروش می رسند که این مسئله باعث مشکلات عدیده برای آن شرکت ها شده بود. بنابراین به وجود آمدن این قبیل مشکلات برای کالاهای با کیفیت ایرانی هم می توانست رخ دهد. به این دلیل تصمیم جدی برای ثبت شرکت و برند در کشور عراق گرفتم و به مطالعه زبان عربی پرداختم.

شرکت خود را با چه هزینه ای در عراق ثبت کردید؟

در سال ۲۰۱۰ با هزینه ۵ هزار دلار برای گرفتن وکیل و مراحل ثبت، شرکت جمال الغزال للتجاره عامه بغداد در عراق را ثبت کردم.

چه کارهایی برای ثبت برند در کشور عراق انجام دادید؟

با مراجعه به وزارت صنایع در بغداد بخش علامت تجاری تقاضای ثبت برند را ارائه دادم. در مرحله اول مدارک ثبت شرکتم را بررسی کردند و بعد از آن تهیه کردن اقامت کشور عراق، تهیه کردن هویه مستورد (کارت مخصوص اجازه ورود کالا گمرک عراق)، تهیه کردن کارت اتاق بازرگانی، افتتاح حساب بانکی در بانک عراقی و آدرس عنوان مقر شرکت دفتر انبار از دیگر مراحلی بود که باید صورت می گرفت که دریافت هرکدام از مدارک دشواریهای خاص خودش را دارد. با بررسی هایی که انجام دادم محل شرکت را استان بابل عراق که مرکز آن شهر حله می باشد انتخاب و دفتر و انباری در آنجا اجاره کردم.

چگونه اقامت کشور عراق را گرفتید؟

اداره اقامت حله گفت شما باید یک نفر کفیل که کارمند حله باشد داشته باشید. یک سال ونیم طول کشید موفق نشدم شخصی با این شرایط پیدا کنم تا در یکی از سفرها در حال برگشت از عراق با چند جوان عراقی آشنا شدم که پدر یکی از آنها شیخی از عشیره های حله بود که با معرفی یکی از دوستانشان به عنوان کفیل، اقامت حله را گرفتم و خدارا شکرکردم که بالاخره یکی از قفل ها باز شد.

چه مراحلی را برای افتتاح حساب در بانک عراقی گذراندید؟

بعد از گرفتن اقامت در بانک مصرف العراقی که مخصوص تجارت است برای افتتاح حساب بنام شرکت اقدام کردم. بعد از بررسی کردن کلیه مدارک و گرفتن کپی فرم مخصوص و معرف، مدارک بانک تکمیل شد.گفتند باید مدارک اقامت استعلام شود خواهش کردم خودم مدارک را برده و جواب استعلام را بیارم که نپذیرفتند و گفتند قانون فقط ارسال مدارک از طریق پست را قبول دارد و جواب این استعلام شاید ۳ الی ۴ ماه زمان ببرد.

مجدداً بعد از ۴ ماه مراجعه کردم گفتند مدارک را به اداره اقامت حله ارسال می کنیم بعد آنها با بغداد مکاتبه می کنند در نهایت برای پیگیری با دریافت شماره نامه و تاریخ ارسال به اداره اقامه حله رفتم و برای مامور اقامت حله اتومبیلی برای رفتن به بغداد اجاره کردم و کارهای مربوط به استعلام در بغداد انجام شد و جواب را با پست برای بانک ارسال کردند سرانجام تا باز شدن حساب بانکی ۶ ماه به طول انجامید.

چه موانعی را برای اخد کارت اتاق بازرگانی عراق پشت سر گذاشتید؟

در مورد کارت اتاق بازرگانی بابل و کارت هویه مستورد یکی از مسائلی که عنوان میشد این بود که این کارت ها به شخصی از کشور دیگر تعلق نمی گیردکه با تلاش و پیگیریهای بسیار بعد از یک سال و نیم هردو مدرک را گرفتم.

چه کارهای دیگری بعد از تکمیل مدارک ثبت برند انجام دادید؟

بعد از تکمیل مدارک ثبت برند به وزارت صنایع عراق در بغداد مراجعه کردم و کارهای اداری دیگری ازجمله ترجمه مدارک و تائید مدارک در وزارت امورخارجه وسفارت کشورمان در بغداد را انجام دادم بعد از آن کارهای اداری داخل عراق را که شامل استعلام اسم، روز نامه و… را پیگیری نمودم.

با توجه به اینکه برندی که من در عراق ثبت کردم اسم شخص بود با راهنمایی بخش علامت تجاری وزارت صنایع عراق برای اینکه شخصی با این اسم بعدها مدعی نشود که اسم او ثبت شده است وسبب مشکلاتی در این زمینه شود باید شخصی را هم نام با برند ثبت شده به بخش حقوقی وزارت صنایع برای دریافت رضایتنامه می بردم که بعد از شش ماه این مشکل نیز برطرف شد.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

صادرکنندگان ایرانی می بایست برای توسعه بازار و صادرات به کشور عراق از افراد با دانش و تجربیات کافی استفاده کنند همچنین اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیزمی تواند با تدوین شاخص هایی همانند تعداد ویزاهای تجاری متعدده و مهر خروج و ورود نسبت به ارزیابی واسطه ها در این زمینه کمک نماید.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد