رییس اتاق بازرگانی نجف اشرف خواستار حضور فعال ایران در سازندگی عراق شد

n82617555-71780459

رییس اتاق بازرگانی نجف اشرف خواستار حضور فعال شرکت ها و سرمایه داران ایرانی در مرحله سازندگی عراق شد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، زهیر محمدرضا شربه’ در توصیف ظرفیت های کاری عراق از آن به عنوان یک فرصت طلایی برای شرکت ها و بازرگانان ایرانی یاد کرد.
وی روز سه شنبه درهمایش مشترک بازرگانان ایران و عراق در نجف اشرف گفت : با توجه به پیروزی عراق بر تروریسم و آزادی موصل، پیش بینی می شود که عراق از ابتدای ۲۰۱۸ وارد مرحله سازندگی شود و ضروری است که شرکت ها و بازرگانان ایرانی این فرصت را از دست ندهند.
وی افزود: با شروع مرحله سازندگی یک تحرک اقتصادی پویا درعراق ایجاد خواهد شد و ضروری است که شرکت ها و بازرگانان ایرانی از مرحله تجارت کالا که در طول سنوات گذشته با عراق تعامل داشته اند، خود را آماده ورود به مرحله گسترده تری از همکاری های اقتصادی کنند.
شربه ازمرحله جدید به عنوان مرحله سرمایه گذاری مشترک در بخش های سازندگی و صنایع یاد کرد و افزود : باید در تعامل تجاری بین دو کشور در آستانه ورود عراق به مرحله جدید اقتصادی، تجدید نظر شود.
وی تاکید کرد: عراق ترجیح می دهد شرکت های خارجی که قصد فعالیت درعراق دارند به صورت یکجانبه عمل نکنند بلکه با مشارکت طرف عراقی همراه باشد و طرف عراقی با توجه به شناختی که از کشورش دارد، می تواند کمک بیشتری کند و تضمین کننده فعالیت اقتصادی باشد.
رییس اتاق بازرگانی نجف اشرف گسترش فعالیت های بانکی بین دو کشور را از ضرورت های افزایش تعاملات تجاری بین دو کشور دانست و گفت که بانک های ایرانی موجود درعراق درحال حاضر در حوزه پشتیبانی از فعالیت های تجارتی بین دو کشور نقش محدودی دارند.
شربه همچنین خواستار توسعه کار رایزنی بازرگانی جمهوری اسلامی ایران شد و از شرکت های ایرانی خواست که در شرح کالاها در سایت های اینترنتی خود، به زبان عربی یا حداقل زبان انگلیسی اهتمام ورزند.
نماینده استاندار نجف نیز در این همایش با تقدیر از جمهوری اسلامی ایران که در کنار عراق در جنگ با تروریسم در طول سنوات گذشته ایستاد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همان طور که درجنگ با داعش در کنارعراق بود، در مرحله توسعه اقتصادی پساداعش نیز در کنارعراق بماند.
‘عباس العلیوی’ افزود: استان نجف دارای ثروت های طبیعی به ویژه در مناطق غربی این استان در زمینه سیلیکات و فسفات و شن است و علاوه بر آن، اراضی حاصلخیز این استان برای فعالیت های کشاورزی مناسب است.
وی یکی از فرصت های سرمایه گذاری را احداث دو کارخانه سیمان با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلار در این استان ذکر کرد.
‘درغام گیگو’ رییس هیات سرمایه گذاری در استان نجف نیز گفت: این هیات تاکنون بیش از ۲۰۰ مجوز سرمایه گذاری در نجف صادر کرده است.
به گفته وی، استان نجف دارای فرصت های سرمایه گذاری فراوانی است و از سرمایه داران و فعالان اقتصادی ایرانی برای سرمایه گذاری در این فرصت ها دعوت به عمل می آورد.
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استان نجف نیز رفت و آمد پنج میلیون زائر و گردشگر بین دو کشور را بستر مناسب برای توسعه همکاری های همه جانبه به ویژه در زمینه اقتصادی دانست.
‘سیدعبدالرحیم ساداتی فر’ استمرار جلسات بین بازرگانان دو کشور، برگزاری نمایشگاه های تجاری و ایجاد مراکز فروش و فروشگاه های زنجیره ای را در توسعه همکاری اقتصادی بین دو کشور مهم ارزیابی کرد.
رییس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران و عراق نیز در این همایش ضمن تبریک پیروزی های ملت عراق بر تروریسم داعشی گفت که دو کشور و دو ملت ایران و عراق علاقه مند به همکاری های اقتصادی بلند مدت و مبتنی بر سرمایه گذار پایدار هستند.
‘یحیی آل اسحاق’ تاکید کرد: طبق پیش بینی ها انتظار می رود که عراق تا ۱۵ سال آتی در منطقه خاورمیانه، ظرفیت اول کار را داشته باشد.
وی از عراق به عنوان یک فرصت طلایی برای شرکت ها و بازرگانان ایرانی یاد کرد و گفت که این کشور فرصت های سرمایه گذاری های بالایی دارد.
آل اسحاق افزود: جمهوری اسلامی ایران از نظر فنی، کیفی و قیمت و سطح استاندار فناورِی، توانایی علمی و فنی لازم را برای جوابگویی به نیازهای عراق در بخش های مختلف دارد.
به گفته وی، درسنوات گذشته مساله امنیت یکی ازموانع اصلی در گسترش همکاری های لازم اقتصادی بین دو کشور بوده که اکنون این مساله درحال برطرف شدن است.
به اعتقاد آل اسحاق تضمین های لازم بلند مدت در حوزه همکاری اقتصادی، فعال کردن بانک ها، برطرف کردن بروکراسی های اداری، ایجاد نظام بیمه بین دو کشور، توسعه حمل ونقل و تسهیل صدور روادیدها و شناخت فرصت های دو کشور از عوامل مهم درگسترش همکاری بین دو کشور است.
وی افزود:هیات بازرگانی ایرانی که به عراق سفر کرده شامل بخش های صنایع غذایی، کشاورزی و تره بار، کاشی و سرامیک، سیمان، مصالح ساختمانی، شیرآلات ساختمانی، نساجی، بانک، قطعات فولادی، آهن آلات و انرژی است.
این همایش با همکاری اتاق بازرگانی نجف اشرف و اتاق مشترک بازرگانی، صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران و عراق برگزار شد و بازرگانان و صنعت گرانی از دو کشور در آن شرکت کردند.
درپایان این همایش یک یادداشت تفاهم همکاری مشترک بین اتاق بازرگانی نجف اشرف و اتاق مشترک بازرگانی، صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران و عراق امضا شد.
این هیات بازرگانی ایرانی قرار است چهارشنبه در کربلای معلا با بازرگانان و سرمایه داران این استان دیدار و گفت وگو و همایش مشابهی برگزار کند.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد