تبادل 50 هیات میان ایران و عراق فقط در 3 ماه

253255

سفیر ایران در بغداد، چهارشنبه در بزرگترین اجتماع تجار ایران و عراق در کربلای معلی، همکاری های تهران و بغداد درمبارزه با تروریسم را در تاریخ همکاری ها، بی نظیر توصیف کرد و گفت طی سه ماه گذشته ۵۰ هیات میان ایران و عراق در رفت وآمد بوده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، همایش یک روزه مشترک بررسی فرصت های تجاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با استان های کربلا و بابل عراق، روز چهارشنبه در سرکنسولگری کشورمان در شهر کربلای معلا با حضور بازگانان دو کشور برگزار شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق طی سخنانی در این همایش، روابط دو کشور را در حال حاضر بسیار خوب توصیف و بیان کرد: دو کشور دارای روابط تاریخی، سیاسی، جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی در سطح گسترده ای هستند.
‘ایرج مسجدی’ روابط سیاسی با دولت عراق را در سطوح عالی برشمرد و افزود که در سه ماه گذشته بیش از ۵۰ هیات بین دو کشور رفت و آمد داشته اند و تفاهمنامه های مهمی بین دو کشور امضا شده است.
وی اضافه کرد که دربعد نظامی، انتظامی، پلیس و امنیت روابط جدی و مثبت وجود دارد و همکاری ایران و عراق در مبارزه با داعش در تاریخ همکاری های دوکشور بی نظیر است.
به گفته وی فقط در طول یک هفته گذشته چهار هیات دانشگاهی، رسانه ای، آموزش و پرورش و امور فرهنگی به عراق سفر کرده اند و تفاهمنامه هایی امضا کردند.
وی روابط دو کشور را در بعد مردمی نیز برادرانه و بی نظیر توصیف کرد و گفت: روزانه چهار هزار زائر ایرانی و سه هزار و ۵۰۰ زائر عراقی در حال سفر بین دو کشور هستند و بعضی مواقع سال این سفرها به صورت میلیونی است.
به گفته وی، در ایام اربعین سال گذشته بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و در ایام ۱۵ روزه عید نوروز امسال ۵۰۰ هزار زائر ایرانی به عراق سفر کردند.
وی وجود بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک و بیش از ۲۰ گذرگاه مرزی برای مراودات تجاری و مسافری را بین دو کشور ، زمینه مناسبی برای گسترش همکاری های اقتصادی بین ایران و عراق دانست.
سفیر کشورمان در عراق گفت که سطح مناسبات بین دو کشور بالغ بر هشت میلیارد دلار برآورد می شود و انتظار می رود که این رقم در سنوات آینده رشد قابل توجهی داشته باشد.
مسجدی تاکید کرد که عراق با سرعت مرحله امنیتی را پشت سر می گذارد و در حال ورود به مرحله سازندگی و بازسازی است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت که ایران با قدرت در کنار دولت و ملت عراق است، زیرا دو کشور به همدیگر نیازمند هستند و تاریخ و جغرافیا آنها را بهم متصل کرده است.
وی تاکید کرد که ایران در موضوع اقتصادی و سازندگی و بازسازی و همکاری دو کشور در کنار دولت و ملت شریف عراق قرار دارد.
وی با تقدیر از میهمان نوازی مردم عراق از زائران ایرانی ابراز امیدواری کرد که اینگونه همایش ها موجب آشنایی از ظرفیت های دو کشور و منجر به گسترش و تعمیق روابط در بعد اقتصادی شود.
‘سعید اوحدی’ رییس ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق نیز در این مراسم ، در تشریح روابط دو کشور بویژه در حوزه زیارتی و گردشگری، گفت که ظرفیت های بسیار عظیمی در دو کشور برای توسعه اقتصاد پایدار وجود دارد بطوری که سالیانه یک و نیم میلیون نفر از ایران برای زیارت عتبات عالیات به عراق مشرف می شوند و در مقابل حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار زائر عراقی به ایران سفر می کنند.
وی خاطر نشان کرد که با در نظر گرفتن زائران اربعین حسینی، جمعیت زائران بین دو کشور به هفت میلیون نفر می رسد که در هیچ نقطه ای از دنیا این گونه تردد گسترده بین اتباع دو کشور وجود ندارد.
وی اضافه کرد که ظرفیت ها در حوزه انرژی، تبادل تجاری، خدمات، توسعه زیر ساخت ها و بهداشت و سلامت از ظرفیت های مهم برای فعالان اقتصادی دو کشور است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلا نیز توسعه همکاری های اقتصادی با کشورهای مسلمان از جمله کشور عراق را از تاکیدات جدی مقام معظم رهبری و مسوولان ایران خواند.
‘سید مسعود حسینیان’ روابط بین دو کشور را گسترده و ریشه دار و تاریخی خواند و اضافه کرد که برغم سطح خوب روابط سیاسی اما سطح روابط اقتصادی در حد مورد انتظار نیست.
به گفته وی بیش از هشت میلیارد دلار سهم تبادل تجاری بین دو کشور در سطح روابط انتظارات دو کشور نیست.
‘عقیل الطریحی’ استاندار کربلا نیز در جمع تجار ایرانی و عراقی ، از نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم تقدیر کرد و گفت که اهتمام به کربلا و توسعه آن یک مسئولیت است.
وی اضافه کرد که کربلا ظرفیت هایی از جمله در زمینه نیروهای انسانی، نیروی کار و فرصت های سرمایه گذاری دارد و با توجه به حرکت میلیونی زائران به آن در طول سال یک بازار مهم مصرفی به شمار می رود.
وی افزود: صادرات و واردات و سرمایه گذاری یک ضرورت جدی برای کربلا است زیرا این شهر در حال توسعه است و این توسعه امکان پذیر نیست مگر با حمایت از بخش خصوصی.
‘صادق سلطانی’ استاندار بابل نیز در این همایش با تقدیر از موضع ایران در حمایت از مردم و دولت عراق در جنگ با داعش، گفت که حمایت های ایران از عراق برخاسته از روابط تاریخی بین دو کشور است.
وی اضافه کرد که مردم عراق ، کشورهایی را که در کنار عراق ایستادند، هرگز فراموش نمی کنند و بی شک یکی از مهمترین این کشورها جمهوری اسلامی ایران است.
‘جعفر الحمدانی’ رییس اتاق های بازرگانی عراق نیز مشکل صدور روادید را به عنوان یک مانع در رابطه بین فعالان اقتصادی بین دو کشور دانست و همچنین بر ضرورت مراعات استاندارهای جهانی توسط تولید کننده های ایرانی تاکید کرد.
وی اضافه کرد که ضروری است که مراکز تجاری مشترک برای حکمیت بین تجار دو کشور ایجاد شود.
الحمدانی درصد رشد تبادل تجاری بین دو کشور را رو به رشد خواند و گفت که ترکیه در گذشته یکی از مهمترین طرف های تجاری عراق بود اما در حال حاضر نرخ تبادل تجاری بین دو کشور به ۱۳ درصد رسیده در حالی که همین نرخ با جمهوری اسلامی ایران به ۱۵ درصد رسیده است.
وی ایجاد شهرهای صنعتی و توسعه کشت و صنعت ها را برای عراق با اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که توصیه ها و تصمیمات این همایش به سرعت در مرحله اجرایی عملیاتی شود.
‘یحیی آل اسحاق’ رییس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع و معادن ایران و عراق نیز در این همایش گفت که ظرفیت های دو کشور کاملا مشخص است اما مهمترین موضوع برای گسترش اقتصادی، انگیزه دو کشور است.
وی مهمترین مشکلات را برای گسترش همکاری اقتصادی بین دو کشور را در برطرف کردن مشکلات بانکی و تبادل ارزی و تامین وامنیت فعالیت های اقتصادی ازطریق ایجاد نظام بیمه خواند و خواستار تسهیلات در امر تجارت از جمله صدور روادید شد.
آل اسحاق ثبات در قوانین دو کشور را در امر توسعه اقتصادی بین ایران و عراق مهم خواند و گفت که برای توسعه اقتصادی نیازمند یک افق پنج ساله در زمینه ثبات قوانین بین دو کشور هستیم.
بعد از پایان مراسم افتتاحیه این همایش یکروزه، مذاکرات دو جانبه بین تجار عراقی و ایرانی آغاز شد.
در این همایش بیش از ۲۵۰ تن از تجار و بازرگانانی ایرانی و همتایانشان در دو استان کربلا و بابل حضور داشتند.
هیات بازرگانان ایرانی متشکل از بخش های تولیدی مختلف از جمله مواد غذایی، صنایع غذایی، کشاورزی و تره بار، کاشی و سرامیک، سیمان، مصالح ساختمانی، شیرآلات ساختمانی، نساجی، بانک، قطعات فولادی، آهن آلات و انرژی است.
این همایش روز گذشته در شهر نجف اشرف با بازرگانان و تجار عراقی این استان نیز برگزار شد.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد