صادرات کالا از مرزهای کردستان امسال به 292 میلیون و 800 هزار دلار رسید

n82621813-71787501

معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: میزان صادرات از کردستان در چهار ماهه گذشته از ابتدای سال جاری به ۲۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد رشد داشته است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمد بختیار خلیقی در کارگروه توسعه صادرات کردستان افزود: این میزان صادرات در ۲ بخش شامل صادرات خارجی و صادرات گمرکی است که وزن این میزان ۳۸۹ هزار تُن بوده که از نظر وزنی نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش داشته است.
به گفته وی صادرات خارجی در این مدت شامل ۱۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به میزان ۱۸۶ هزار تن است که در این بخش از نظر ارزش دلاری ۹ درصد افزایش و از نظر وزنی نیز ۱۵ درصد کاهش دارد.
وی افزود: صادرات گمرکی نیز شامل ۱۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار با ۲۰۳ هزار تن است که این صادرات نیز نسبت به مدت مشابه از نظر ارزش دلار ۴۰ درصد و از نظر وزنی نیز ۱۶ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: مقصد کشورهای صادرات شامل عراق، روسیه و ارمنستان و کشورهای عراق، آلمان، فرانسه و هلند نیز از جمله کشورهای مبدا واردات است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در این مدت واردات نیز با ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به میزان ۲۰ هزار و ۵۰۰ تن نسبت به مدت مشابه خود از نظر ارزش ۳۲۴ درصد و از نظر وزنی نیز ۳۰۸ درصد رشد داشته که عمده کالاهای وارداتی شامل آلیاژ خام آلومینیوم و ضایعات باتری بوده است.
خلیقی ادامه داد: میزان ترانزیت استان در این مدت شامل یک میلیارد و ۴۲۲ میلیون دلار به میزان ۴۷۸ هزار و ۶۰۰ تن بوده که این میزان از نظر دلاری ۳۵ درصد و از نظر وزنی پنج درصد افزایش داشته است.
وی میزان کلی حجم مبادلات در استان را یک میلیارد و ۷۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به میزان ۸۹۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: این میزان نیز از نظر ارزش دلاری ۳۵ درصد و از نظر وزنی نیز چهار درصد رشد داشته است.
وی اظهار کرد: در این مدت علی رغم اینکه تراز تجاری کشور ۹ درصد کاهش داشته اما تراز تجاری در استان برخلاف آن رشد ۹ درصدی داشته است.
به گفته وی، مرز باشماق با ۸۵ درصد بیشترین سهم صادرات و گمرکات سنندج نیز با ۵ درصد کمترین سهم در این بخش را دارند.
در این کارگروه برنامه عملیاتی توسعه تجارت خارجی و توسعه صادرات از مرز باشماق تصویب شد و چگونگی اجرای این برنامه روز دوشنبه این هفته درمرز باشماق با حضور استاندار اعلام و به دستگاه‌های متولی برای اجرا ابلاغ می شود.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد