60 کشور آمادگی خود را برای مشارکت در بازسازی مناطق آزادشده عراق اعلام کردند

یک عضو کمیته سرپرستی صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق اعلام کرد ماه میلادی جاری کنفرانس کشورهای کمک کننده به بازسازی مناطق تازه آزاده شده از چنگ داعش برگزار خواهد شد و تاکنون ۶۰ کشور برای کمک به عراق اعلام آمادگی کرده اند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، صمد نجیب عضو کمیته سرپرستی صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق امروز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ماه میلادی جاری کنفرانس کشورهای کمک کننده به بازسازی مناطق تازه آزاد شده از چنگ داعش به میزبانی کویت برگزار خواهد شد و بزودی کمیته ای با سفر به موصل تلاش خواهد کرد ارزیابی دقیقی از میزان خسارات وارده به این مناطق جهت عرضه به کنفرانس کسب کند.
وی بدون اشاره به اسامی کشورهای شرکت کننده ، افزود: تاکنون ۶۰ کشور برای کمک به عراق و شرکت در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند .
این مقام عراق تاکید کرد صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق از سوی صندوق بین المللی پول حمایت می شود، این نهاد مالی بین المللی نیز به همین منظور ۳۵۰ میلیون دلار با سود بسیار کم در اختیار عراق قرار داده است تا در مدت ۱۵ سال بازگردانده شود.
وی همچنین به کنفرانس مشابهی اشاره کرد که بزودی در واشنگتن با مشارکت ۳۵ کشور تحت عنوان ‘بازسازی مناطق آزاد شده از چنگال داعش’ برگزار خواهد شد .
صمد نجیب در ادامه اظهار داشت: صندوق بازسازی مناطق آسیب دیده عراق توان مدیریت این منابع مالی را دارد که اکنون بالع بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار می باشد .
حضور گروه تروریستی و تکفیری داعش در عراق باعث وارد آوردن میلیاردها دلار خسارت به زیرساختهای این کشور گردید که آخرین برآوردهای اعلام شده از سوی دولت عراق رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار است.
هنوز اسامی کشورهای شرکت کننده در بازسازی عراق مشخص نیست و دولت عراق نظر خود را در این زمینه اعلام نکرده است، با اینحال بسیاری ازمقام های عراقی در تازه ترین ملاقات هایشان با سفیر ایران در بغداد درباره مشارکت گسترده ایران در مرحله بازسازی عراق بعد از داعش گفت و گو کرده اند و ایرج مسجدی نیز تاکید کرده است که ایران در مرحله سازندگی نیز همچون روزهای سخت جنگ علیه تروریسم درکنار دولت و ملت عراق قرار خواهد داشت.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد