روابط سیاسی و فرهنگی با عراق را با زیرساخت های اقتصادی هماهنگ کنیم

IMG_20170812_103857

سفیر ایران در عراق با اشاره به ارزش هشت میلیارد دلاری روابط اقتصادی و تجاری ایران و عراق، نهادینه و محکم کردن روابط سیاسی با زیرساخت های اقتصادی را رمز موفقیت در بازار بزرگ این کشور برشمرد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «ایرج مسجدی» عصر چهارشنبه در نشست ماهانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود: کشور عراق واردکننده و مبتنی بر نفت است ، اما به دلیل بروز جنگ های مختلف به ویژه درگیری با داعش در سال های گذشته و مسائل امنیتی، نتوانسته نفس تازه ای در دوران پس از سرنگونی بعثی ها بکشد و وارد عرصه سازندگی شود.
وی یادآور شد: اگر بتوانیم جای پای خود را در عراق محکم کنیم، می توانیم در عرصه های مختلف اقتصادی این کشور به فعالیت بپردازیم.
مسجدی، عراق را میدان رقابت بزرگی دانست که هر کس درآن موفق تر عمل کند، قادر است صحنه را به دست بگیرد اما رقابت به ویژه در میدان اقتصادی دشوار شده است.
وی تصریح کرد: ایران قادر است با وجود مسائل و مشکلات مختلف، در عرصه اقتصاد عراق حرف های جدی برای گفتن داشته باشد.
به گزارش ایرنا، چندی پیش «صباح زنگنه» مشاور عالی اتاق ایران و عراق گفت: همه اقوام عراقی به همکاری با بازرگانان و صنعتگران ایرانی مایلند و بر این باورند که این امر تنها با ایجاد یک اقتصاد مشترک و پایدار ایرانی – عراقی در همه مناطق این کشور میسر می شود.
چندی پیش رایزن بازرگانی عراق در ایران نیز ایران را سومین کشور تامین کننده کالاهای مورد نیاز عراق اعلام کرد.
«شاکر رزاق الدعمی» در گفت وگو با ایرنا افزود: در همکاری اقتصادی و صادرات به عراق جایگاه نخست متعلق به چین و جایگاه دوم مربوط به ترکیه است.
به گفته وی، در سال ۲۰۱۶ ایران از نظر صادرات به عراق جایگاه سوم را داشت که اکنون میزان صدور کالا و خدمات افزایش یافته است.
وی بیان داشت: امروز کشورهای مختلف با حمایت های گوناگون برای نفوذ هر چه بیشتر در بازار عراق سعی می کنند.
سفیر ایران در عراق اضافه کرد: ظرفیت های موجود کشور حاکی است توانمندی لازم برای نقش آفرینی فعالان اقتصادی کشورمان در بازار عراق وجود دارد.
وی تصریح کرد: یک هزار و ۴۷۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم که علاوه بر داد وستد و تجارت، از نظر امنیت مرزی اهمیت دارد، بنابراین به هیچ وجه نباید صحنه را خالی کنیم.
مسجدی ادامه داد: پیش بینی می شود عراقی ها تا یک سال آینده همچنان درگیر مسائل امنیتی باشند، زیرا بسیاری از زیرساخت های آنها هنوز دست داعش است اما پس از آن امکان حضور پر رنگ تر در مباحث توسعه ای این کشور و حرکت به سمت توسعه اقتصادی و آبادانی فراهم می شود.
وی تاکید کرد باید در این کشور نگاه سرمایه ای، سرمایه گذاری و ریسک پذیری بالا داشت تا به توفیق رسید.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد