رشد صادرات در مرز سیرانبند بانه به 90 درصد رسید

786529

رئیس گمرک بانه گفت: در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل صادرات در مرز سیرانبند بانه ۹۰ درصد رشد داشته است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، سعید سنجابی افزود: در چهار ماهه نخست امسال ۱۱ میلیون ۵۰۰ هزار دلار کالا از مرز سیرانبند بانه به اقلیم کردستان عراق صادر شده که در مقایسه با ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار مدت مشابه سال قبل بیش از ۹۰ درصد رشد کرده است.
سنجابی نبود واردات از مرز سیرانبند بانه را نقطه قوت این مرز دانست و اظهار کرد: کفش، سیمان، پوکه، شیشه، انواع مصنوعات پلاستیکی و انواع میوه از عمده کالاهای است که از مرز سیرانبند بانه به اقلیم کردستان عراق صادر می شود.
وی انتصاب درب ورود و خروج مرز سیرانبند بانه را به سامانه جامع کشوری اقدامی مهم در راستای حل مشکلات این مرز خواند و گفت: با انتصاب سامانه جامع گمرکی بانه به سامانه جامع گمرکی کشوری صادرات کالا به اقلیم کردستان بهتر انجام می شود و این امر سبب تسهیل و رونق بیشتر در بخش صادرات خواهد شد.
سنجابی ادامه داد: انتصاب درب ورود و خروج سیرانبند به سامانه جامع گمرکی کشور در راستای حل مشکلات زیر ساختی این مرز بوده که انتظار می رود با حل مشکلات زیرساختی صادرات در این مرز به بیش از چهار میلیون دلار در ماه برسد.
رئیس گمرک بانه به مشکلات زیرساختی مرز سیرانبنبد بانه اشاره کرد و افزود: برق، اینترنت و دیوارکشی محوطه از جمله مشکلات این مرز بوده که برای دیوار کشی محوطه اعتباراتی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: جاده دسترسی به مرز سیرانبند بانه مناسب این مرز نیست و جاده پیچ و خم زیادی دارد و عرض آن کم بوده و با توجه به وجود گردنه در این مسیر ضروری است که جاده منتهی به مرز سیرانبند بانه اصلاح شود.
مرز سیرانبند بانه تاریخچه ای طولانی دارد و در گذر زمان فعالیت تجاری به اشکال مختلف در ان جریان داشته و در سال ۷۴بیش از ۶۰۰ پیله ور در این مرز فعالیت می کردند که سالانه هزاران دلار جنس به کشور عراق صادر می کردند که دهه ۷۰ اوج شکوفایی و رونق تجاری این مرز بوده است.
بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.

پست های مرتبط ...

با عرض پوزش ، امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد