دیدار رئیس اتاق بازرگانی ایران با هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق

دکتر یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به همراه اعضاء هیأت مدیره اتاق مشترک ، با محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی ایران دیدار و گفتگو کردند . در این دیدار که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد ، طرفین به بررسی وضعیت و برنامه های اتاق مشترک ایران و عراق و تبادل نظر در خصوص راه های توسعه و ارتقاء جایگاه اتاق مشترک پرداختند .

در ابتدای این دیدار ، دکتر یحیی آل اسحق رئیس اتاق مشترک ، ضمن تشکر از حمایت های اتاق ایران ، گزارشی از روند فعالیتهای صورت گرفته جهت ارتقاء و بهبود جایگاه و افزایش کیفیت خدمات اتاق مشترک ارائه نمود و ابراز داشت ، اتاق مشترک در حال صورت دادن یک تحول و حرکت به سمت تحقق اهداف اساسی خود است . وی اظهار داشت ، هیأت مدیره جدید اتاق درصدد حل مسائل و مشکلات پیشین و پرداختن به متن است و دیگر اجازه از دست رفتن فرصت ها در تحقق اهداف اتاق و پرداختن به مسائل حاشیه ای را نخواهد داد .

300538_682

سپس علیرضا کلاهی عضو هیأت مدیره اتاق مشترک و رئیس سندیکای برق کشور با انتقاد از تبعیضهای موجود در زمینه حمایت از صادرات که در حق خدمات فنی مهندسی روا داشته می شود ابراز داشت ، محصولات صنعت برق تخصصی است و باید در امر صادرات مشمول حمایت ویژه قرار گیرد . وی پیشنهاد تشکیل یک بانک توسعه ای مشترک با عراق را داد و افزود در شرایط فعلی عراق ، کار کردن بدون حمایت صندوق ضمانت صادرات بسیار مشکل است و این در حالی است که در حال حاضر ، از طرفی مناقصات بزرگ بخاطر نداشتن بودجه متوقف مانده و از طرفی دیگر صندوق ضمانت صادرات ، حسابهایش را مسدود نموده است .

همچنین علی نیازی دیگر عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ، با ارائه گزارشی از وضعیت فعلی روابط اقتصادی ایران و عراق ، اظهار داشت عراق دومین مقصد صادراتی ماست و پتانسیل رشد خیلی زیاد است ولی روابط اقتصادی فیمابین به دلیل مسائل و مشکلات عراق لطمه خورده و پروژه های عمرانی متوقف شده و ارزش صادرات ما ۱۴% کاهش داشته است . وی به برخی مشکلات موجود در اتاق مشترک ایران و عراق اشاره کرد و همکاری نزدیکتر اتاق ایران را برای رفع مشکلات موجود خواستار شد .

 300540_867

 

سپس فاطمه شعبانی از اعضاء هیأت مدیره اتاق مشترک ، با اشاره به برخی دیگر از مسائل در زمینه روابط اقتصادی دو کشور ، شرایط بوجود آمده پس از برجام را فرصتی دانست که باید با حمایت ویژه از صادر کنندگان و رفع مشکلات بویژه مشکلات بیمه ای و بانکی حرکت مؤثری در مسیر ارتقاء صادرات کشور انجام شود . وی همچنین با اشاره به امضاء تفاهم نامه های اربیل ، سلیمانیه و بغداد ، خواستار اجرای آنها شد و عدم شکل گیری یک تشکل نظام مند و استوار در عراق به عنوان همتای عراقی اتاق مشترک را یک خلاء مهم دانست .

همچنین شهلا عموری ، نائب رئیس اتاق مشترک و رئیس اتاق بازرگانی اهواز ، با اشاره به برخی از مشکلات موجود اظهار داشت ، استانهای مرزی مشکلاتی دارند که حل آن از عهده اتاق های بازرگانی شهرستان خارج است و اگر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تقویت شود می تواند نقش مؤثری در کمک به حل مشکلات اتاق های مرزی داشته باشند .

دیدار رئیس اتاق بازرگانی ایران با هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق

شعبان فروتن ، دیگر نایب رئیس اتاق مشترک با اشاره به این که ایران سومین شریک تجاری عراق است ، صدور اجناس بی کیفیت را عمده ترین عامل از دست رفتن فرصت ها و منافع ایران در بازار عراق دانست و با اشاره به تغییرات دفعی قوانین و مقررات در عراق متذکر شد در شرایط فعلی وقتی بازرگانان در عراق دچار مشکلات حقوقی و قانونی می شوند ، مرجعی برای رسیدگی به شکایات و حل مشکلات ایشان نیست و بدین منظور حمایت اتاق ایران را برای راه اندازی یک کمیته تخصصی جهت مساعدت به رفع مشکلات حقوقی ، قضایی بازرگانان خواستار شد .

محسن چمن آرا دیگر عضو هیأت مدیره اتاق مشترک نیز ، با بیان این که جمهوری اسلامی باید همت ویژه ای برای توسعه مناسبات اقتصادی با عراق داشته باشد تأکید کرد ، کمیسیون اقتصادی بین دولتین باید ایجاد شود به نحوی که مصوبات آن در هر دو دولت لازم الاجراء تلقی شود . وی توجه ویژه مسؤولین امر در اتاق های بازرگانی به مشکلات اعضاء و بازرگانان و عدم استفاده از فرصت مسؤولیت برای اغراض شخصی را خواستار شد .

همچنین مهدی اسدپور دیگر عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ، با اشاره به برخی مشکلات موجود ، بویژه مشکلات بخش حمل و نقل ، اهتمام ویژه مسؤولین به حل مشکلات تجار و بازرگانان را خواستار شد .

 300536_567

مهدی کرمی پور مقدم دبیرکل اتاق مشترک نیز ضمن تشکر از ریاست اتاق ایران بخاطر حمایت های صورت گرفته ، ادامه این حمایت ها را از سوی اتاق ایران خواستار شد و پیشنهاد تأسیس دفتری برای اتاق مشترک در بغداد با مساعدت اتاق ایران را ارائه نمود .

در ادامه محسن جلال پور ، رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت ویژه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و جایگاه ویژه آن نزد ارکان نظام جمهوری اسلامی ، اظهار داشت ، ما در عراق هزینه فراوان داده ایم و این حق ماست که بتوانیم در کار اقتصادی در عراق پیشرو باشیم .

جلال پور همچنین حضور شخصیتی چون دکتر آل اسحق را در رأس اتاق مشترک یک غنیمت و یک فرصت استثنائی دانست که باید از این فرصت به نحو شایسته در راستای ارتقاء جایگاه اتاق استفاده شود . وی خطاب به اعضاء اتاق مشترک گفت با وجود دکتر آل اسحق شما از جهت اعتبار و نفوذ بی نیاز از هر مساعدتی هستید . وی حمایت خود از ریاست و از دبیرکل اتاق مشترک را ناشی از اعتقاد قلبی دانست و بر آن تأکید کرد .

جلال پور اضافه کرد اتاق ایران و عراق باید نمونه و الگو باشد ، و بنده در همینجا اعلام می کنم که از تبدیل شدن اتاق مشترک ایران و عراق به یک پایلوت برای توسعه و ارتقاء جایگاه اتاق های مشترک حمایت ویژه و عملی خواهم کرد . وی افزود اگر اتاق مشترک همت ویژه داشته باشد و یک برنامه حساب شده و جامع جهت ایجاد تحول و توسعه خود ارائه نماید من حمایت همه جانبه عملی از اجرای مفاد آن خواهم نمود .

وی خطاب به هیأت مدیره اتاق مشترک گفت ، شما ظرفیت این را دارید که تبدیل به یک الگوی موفق شوید و افزود نظام در بالاترین سطح خود ، روی مسائل عراق نظر دارد و اتاق مشترک باید خود را جدی بگیرد .

وی اضافه کرد اگر شما یک برنامه اساسی جهت اجرا بدهید و محکم پای اجرای آن بایستید ، ما نیازهای مالی ، مکانی و ارتباطی شما را مرتفع خواهیم کرد .
وی همچنین متعهد شد که چنانچه جهت حل اساسی هر یک از مشکلات موجود در روابط اقتصادی ایران و عراق نیاز به مصوبه مجلس باشد چنانچه استدلال قوی و منطقی باشد ، وی با تلاش و رایزنی ، تصویب آن را در مجلس پیگیری خواهد کرد .

برچسب ها :

پست های مرتبط ...

0 دیدگاه در “دیدار رئیس اتاق بازرگانی ایران با هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *